Borsa İstanbul

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:, KONTR, YEOTK, BARMA, EUPWR ve MEDTR

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:, KONTR, YEOTK, BARMA, EUPWR ve MEDTR
Google News Icon Takip Et

🚀 Borsa İstanbul’da Bugün: Şirket Haberleri

 • Kontrolmatik (KONTR), yurt dışındaki müşterisinden iki adet mobil SS projesi için 2,39 milyon dolar tutarında sipariş aldığını açıkladı.
 • Yeo Teknoloji (YEOTK) batarya sistemleri üretim fabrikasının tamamlandığını ve 2024 yılının ikinci yarısında seri üretime başlamasının hedeflendiğini açıkladı.
 • Barem Ambalaj (BARMA), Konya Ereğli Kağıt Fabrikasında kullanılmak üzere, 5,8 milyon dolar tutarında Kağıt Hamur Hazırlama Makinası için sipariş sözleşmesi imzaladı.
 • Europower Enerji (EUPWR), Dicle Elektrik Dağıtım tarafından düzenlenen iş ihalesini 3,6 milyon dolar teklif vererek kazandı.
 • Meditera (MEDTR), İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen iş ihalesini 12,78 milyon TL teklif vererek kazandı.

🔎 Oppenheimer, Bu Evcil Hayvan Maması Şirketinde 25% Artış Bekliyor

Evcil hayvan maması üreticisi Freshpet’i (FRPT) Oppenheimer’a göre oldukça güzel günler bekliyor.  Şirket, evcil hayvan maması hissesinin “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notunu korurken, 12 aylık ortalama hedef fiyatını 80 dolardan 100 dolara taşıdı. Oppenheimer’ın revize ettiği tahmini, şirket hissesinde dünkü kapanışa göre 26,1%’lik bir artış ima ediyor. 

Haberin devamını detaylıca incelemek için buraya tıkla!

🌎 Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

 • Küresel piyasalar, dün açıklanan enflasyon verilerinin ardından ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artışlarına devam etmeyebileceğine ilişkin beklentilerin güçlenmesiyle sınırlı da olsa pozitif seyrediyor.
 • İngiliz ekonomisi haziranda 0,5%, yılın ikinci çeyreğinde ise 0,2% büyüdü. İkinci çeyrekte ekonominin büyüme göstermemesi bekleniyordu. Kaynak
 • ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) temmuz ayında 0,2% ile beklentilere paralel artış gerçekleştirdi. Yıllık TÜFE 3,2% ile beklentilerin altında artış kaydetti. Yıllık çekirdek TÜFE de 4,7% ile beklentilerin altında arttı.
 • Joe Biden yönetimi, başta Ukrayna’ya verilen destek, afet yardımı ve sınır ile göçmen sorunlarıyla mücadele kapsamında ek finansman sağlayabilmek için Kongre’den 40 milyar dolarlık ek acil durum fonunu onaylamasını talep etti. Kaynak

🇹🇷 Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

 • BIST 100 endeksi, güne 0,16% yükselişle 7.453,42 puandan başladı.
 • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,”Rezerv artışlarının, kur korumalı mevduat dönüşlerinin rekor seviyede olduğu ağustos ayında devam etmesi oldukça anlamlı. Piyasa koşulları elverdiği ölçüde rezerv biriktirmeye devam edeceğiz.” dedi. Kaynak
 • Bankacılık sektörünün toplam mevduatı, 4 Ağustos ile biten haftada 48,8 milyar lira artarak 12 trilyon 993 milyar liraya yükseldi. Kaynak
 • Mevduat faizlerinde düşüş ivmesi 4 Ağustos haftasında da devam etti. Mevduatların ağırlıklı olduğu 1-3 ay vadeli mevduatlarda faizler 1,5 ayda 15 puan düştü. Kaynak
 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan menkul kıymet istatistiklerine göre yurt dışı yerleşik kişiler 4 Ağustos haftasında 139,7 milyon dolarlık hisse alımı yaptı. Böylelikle 9 haftadır alım tarafında olan yabancının toplam hisse alımı 2 milyar dolara yaklaştı. Kaynak

👉 Bilmende Fayda Var: Ne Oldu? Ne Olacak?

Dün hangi şirketler pay geri alım kararı aldı? Bugün hangi şirketler temettü dağıtacak? Ekonomik takvimde hangi önemli gelişmeler var? Buna benzer tüm soruların cevabını aşağıda bulabilirsin!

Kimler Ne Kadar Pay Geri Aldı?

 • BOSSA, paylarının geri alınması kapsamında 205.745 adet payı 9,19 – 9,50 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • DGNMO, paylarının geri alınması kapsamında 165.000 adet payı 10,94 – 11,22 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • LOGO, paylarının geri alınması kapsamında 100.000 adet payı 73,65 – 76,50 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • OZKGY, paylarının geri alınması kapsamında 350.000 adet payı 4,93 – 4,94 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • RUBNS, paylarının geri alınması kapsamında 10.000 adet payı 33,50 – 35,20 TL fiyat aralığından geri aldı.

Kimler Temettü Ödüyor?

Bugün temettü dağıtacak bir şirket bulunuyor.

Halk GYO (HLGYO) 0,004 temettü dağıtacak.

Ekonomik Takvimde Bizi Ne Bekliyor?

Bugün ekonomik takvimde iki kritik gelişme var:

Türkiye – Haziran Ayı Cari İşlemler Dengesi (TSİ) 10.00
ABD – Temmuz Ayı ÜFE (TSİ) 15.30

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik 11 Ağustos 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda yer alan bildirimlere göre hazırlanmıştır.