Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Sabancı Holding Açıklamaları, Çin ve Çip Hamleleri

January 19, 2024 • 6 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Sabancı Holding Açıklamaları, Çin ve Çip Hamleleri

İnişli çıkışlı bir 2023’ün ardından yeni yıla görece daha sakin diyebileceğimiz bir başlangıç yaptık. ABD borsaları 2023 rallisine tutunmaya çalışırken, Borsa İstanbul da kritik seviyelere ulaştı. 

Bu hafta; şirketlerin işgücünü azaltma hamlelerinden yeni yatırımlara, hem küresel hem de yerel piyasaları etkileyen bir dizi gelişmeye sahne oldu. 

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Sabancı Holding Açıklamaları, Çin ve Çip Hamleleri

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta gündeme yeni anlaşmaların yanı sıra bir dizi şirket açıklaması damga vurdu. 

Alphabet’in (GOOGL) sahibi olduğu Google’da işten çıkarma dalgası devam ediyor. Google CEO’su Sundar Pichai, şirketin yatırımlarını yapay zekâya kaydırmayı sürdüreceğini söylediği 2024 yılında, çalışanlarını işten çıkarmaların devam edeceği konusunda uyardı. 

🏢 ​​Sabancı Holding (SAHOL) Enerji Grup Başkanı Kıvanç Zaimler, Davos Zirvesi’nde yaptığı açıklamada yeni halka arza ilişkin yeşil ışık yaktı. Zaimler “Enerjisa Üretim de tamamen yenilenebilir fabrika haline geldi. Devasa projeleri hızlıca hayata geçirmeye çalışıyoruz. Enerjisa Üretim halka arz için hazır.” dedi.

📱 Apple (AAPL) amiral gemisi ürünü iPhone sayesinde dünyanın en iyi akıllı telefon üreticisi koltuğuna oturdu. IDC’ye göre Apple 2023’te 234,6 milyon adet akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirerek en büyük rakibi Güney Koreli Samsung’dan daha fazla akıllı telefon teslim etti.

🌻 ​​Agrotech Yüksek Teknoloji (AGROT), İzmir’de tarım ve gıda alanında faaliyet gösteren fabrikanın kiralanması görüşmelerinin olumlu geçtiğini KAP’a bildirdi. Söz konusu fabrika 200 bin ton domates, biber ve meyve püresi üretim kapasitesine sahip. 

👀 Çin, geçtiğimiz yıl boyunca ABD’nin ihracat kısıtlamalarına rağmen Nvidia’dan (NVDA) çip satın aldı. Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara ve görüntülediği belgelere dayandırdığı haberine göre, söz konusu alımlar ağırlıklı olarak ismi verilmeyen Çinli tedarikçiler tarafından yapıldı. 

🍔 Tab Gıda (TABGD) 2024 hedeflerini açıkladı. Tab Gıda, bu yıl içerisinde 200’ün üzerinde yeni restoran açmayı planladıklarını belirtti.

Haftanın Manşetleri: Sabancı Holding Açıklamaları, Çin ve Çip Hamleleri

🤖 Vodafone (VOD) Avrupa ve Afrika pazarlarındaki 300 milyonun üzerinde şirket ve tüketicisine üretici yapay zekâ, dijital faaliyetler ve bulut hizmetleri sunma amacıyla Microsoft’la (MSFT) 10 yıllık bir anlaşma imzaladı.

📞 Turkcell (TCELL) Genel Müdürü Ali Taha Koç, 2026 yılı itibarıyla toplam enerji ihtiyaçlarının 65%’ini güneş ve rüzgar enerjisinden sağlamayı planladıklarını belirtti.

💼 Sosyal medya platformu Reddit, üç yılı aşkın süredir ilerlediği listelenme yolunda bir adım ileride. Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre şirket, mart ayında halka arz olmak için ayrıntılı planlar hazırladı.

​​💻Mia Teknoloji (MIATK), Polonya’daki bir enerji ve teknoloji firmasıyla 1,2 milyon avro tutarında ihracat gerçekleştirdiğini açıkladı.

🤝 Uber (UBER), ABD’de ve Kanada’da 2030’a kadar sıfır emisyona ulaşma planları kapsamında elektrikli araçların sürücüler arasında daha fazla benimsenmesi için Tesla (TSLA) ile işbirliği yaptığını açıkladı. 

☀️Aydem Yenilenebilir Enerji (AYDEM), CEO’su İdris Küpeli Davos Zirvesi’nde yaptığı açıklamada hedeflerinin hibrit güneş enerji santralinde kapasitelerini 2 bin megavata çıkarmak olduğunu ifade etti.

📉 Ekonomide Neler Oldu?

Haftanın Manşetleri: Sabancı Holding Açıklamaları, Çin ve Çip Hamleleri

15-19 Ocak haftasında ekonomi gündeminde yaşanan önemli gelişmeleri aşağıda bulabilirsin 👇🏻

🇹🇷 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, 17 Türk bankası için yaptığı değerlendirmede, bankaların kredi notu görünümlerini “durağan”dan “pozitif”e çevirdi.

🇹🇷 Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’ndan (BDDK) yapılan açıklamaya göre bankalar, finansal kiralama, faktoring, finansman, tasarruf finansman ve varlık yönetim şirketlerinin 2025’te enflasyon muhasebesi uygulamasına geçmelerine karar verildi.

🇹🇷 Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) açıkladığı verilere göre 2023 yılında ilk kez yatırım hesabı açan yeni yatırımcı sayısı 4 milyon 292 bin 472 olarak gerçekleşti. Toplam yatırımcı sayısı ise 10 milyon 656 bini aştı. Toplam 56 halka arzın gerçekleştiği 2023 yılında, bu halka arzlara toplamda 123 milyon 881 bin 239 katılım gerçekleşti. Halka arzlardan toplanan para da 79,79 milyar lira olarak kayıtlara geçti.

🇹🇷 Merkez Bankası ocak ayına ilişkin piyasa katılımcıları anketini yayımladı. 68 katılımcıyla gerçekleşen anket sonuçlarına göre cari yıl sonu enflasyon beklentisi 41,23%’ten 42,04%’ye yükseldi. 12 ay sonrası için dolar beklentisi ise 40 lirayı aşarak 40,6370’e yükseldi. 

🇺🇸 ABD Senatosu’nun daha önce onayladığı geçici bütçe tasarısı Temsilciler Meclisi tarafından da kabul edildi. Böylece federal hükümetin kısmi kapanması engellenmiş oldu. Tasarıya Temsilciler Meclisi’nde 314 evet oyuna karşılık 108 hayır oyu kullanıldı. Geçici finansman, fonların federal kurumlar için akmaya devam etmesini sağlayacak.

🇺🇸 Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, finans piyasalarında faiz oranlarının düşürülmesine yönelik agresif beklentilerin, politika yapıcılara görevlerinde yardımcı olmadığını söyledi. Davos’ta Bloomberg TV’ye konuşan Lagarde, “Doğru yoldayız, 2%’ye doğru ilerliyoruz ancak orta vadede sürdürülebilir bir şekilde 2% hedefine ulaştığımızdan emin olmadıkça ve bunu destekleyecek verilere sahip olmadıkça zafer naraları atmayacağım. Henüz değil.” ifadelerini kullandı. 

🫶 Analist Favorileri

Analistler bu hafta teknolojiden yarı iletkenlere, tüketici ürünlerinden kripto para madenciliğine birçok sektörden hisseler önerdi. 

Haftanın Manşetleri: Sabancı Holding Açıklamaları, Çin ve Çip Hamleleri

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Goldman Sachs’ın 2024’te artış beklediği hisselerle, Bernstein’in kripto para madenciliği sektöründeki “dipten alım” önerileri yer alıyor. 

🎯 Goldman Sachs, bu yıl Target (TGT), JPMorgan Chase (JPM) ve First Solar’ın (FSLR) güçlü bir performans göstermesini bekliyor. 

🎯 Bernstein, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Bitcoin ETF’leri onayının ardından kripto para madencilik hisselerinde görülen dip seviyelerin bir fırsat sunduğunu düşünüyor ve Riot Blockchain (RIOT) ve Marathon Digital’ı (MARA) beğeniyor. 

Haftanın Manşetleri: Sabancı Holding Açıklamaları, Çin ve Çip Hamleleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı