BIST Şirket Haberleri

AYDEM: Amacımız 2 Bin Megavat Kapasite

January 16, 2024 • 1 dakika okuma süresi
AYDEM: Amacımız 2 Bin Megavat Kapasite

Aydem Yenilenebilir Enerji (AYDEM) CEO’su İdris Küpeli Davos Zirvesi’nde yaptığı açıklamada hedeflerinin hibrit güneş enerji santralinde kapasitelerini 2 bin megavata çıkarmak olduğunu ifade etti.

Geçen yıl Uşak’ta Türkiye’nin en büyük hibrit GES’ini tamamladıklarını belirten Küpeli, hibrit GES’leri yapmaya devam edeceklerini ifade ederek “Amacımız kapasitemizi 2 bin megavata çıkarmak. Bu muhtemelen 2026-2027’i bulacaktır. İlk hedefimiz 500 megavatlık depolamalı güneş ve rüzgar enerjisi santrallerini tamamlamak” dedi.

“Yaklaşık 550 Milyon Dolar Net Borçluluk Oranımız Var”

Bilançodaki döviz kırılganlığını değerlendiren Küpeli, “Yenilenebilir enerjide tek kredimiz 750 milyon dolarlık eurobond kredisi. 2 yıl önce gerçekleştirmiştik. Eldeki nakitle birlikte yaklaşık 550 milyon dolarlık net borçluluk oranımız var” dedi.

Bu yıl Davos’ta geçen seneye göre jeopolitik risklerin daha az konuşulduğunu belirten Küpeli, yapay zekânın Zirve’de öne çıktığını kaydetti.

AYDEM: Amacımız 2 Bin Megavat Kapasite

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT