BIST Şirket Haberleri

Turkcell, Enerji ihtiyacının 65%’ini Güneş ve Rüzgardan Sağlamayı Hedefliyor

Ocak 17, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Turkcell, Enerji ihtiyacının 65%’ini Güneş ve Rüzgardan Sağlamayı Hedefliyor

Turkcell (TCELL) Genel Müdürü Ali Taha Koç, 2026 yılı itibarıyla toplam enerji ihtiyaçlarının 65%’ini güneş ve rüzgar enerjisinden sağlamayı planladıklarını belirtti.

Koç, 2024 yılında şirketin enerji verimliliğinde 5%’lik bir artış beklediklerini ve şebeklerini 5% oranında verimli hale getirmeyi planladıklarını da sözlerine ekledi. Koç, Turkcell’in enerji verimliliği projeleri sayesinde 2022 yılı sonunda yaklaşık 65 GWh enerji tasarrufu sağladıklarını açıkladı.

2022 yılı sonu itibarıyla toplam 650 baz istasyonunda ‘Yeşil Saha’ (Greensite) projesini devreye aldık” diyen Koç, “2023 yılında 750 olmak üzere toplam 1400 adet yeşil mobil saha montajı tamamlandı. 2024 yılı sonuna kadar da toplamda 2 bin 400 Greensite’ın devrede olmasını hedefliyoruz.” dedi.

2030’da 100% Yenilenebilir Kaynak Hedefi

Turkcell’in 2030’a kadar elektrik tüketiminin 100% oranında yenilenebilir kaynaklardan karşılama hedefleri bulunuyor. Şirket 2050’ye kadar ise net sıfır olmayı planlıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti