Tesla

Uber ve Tesla, Elektrikli Araçlar için Güçlerini Birleştiriyor

January 17, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Uber ve Tesla, Elektrikli Araçlar için Güçlerini Birleştiriyor

Uber (UBER), ABD’de ve Kanada’da 2030’a kadar sıfır emisyona ulaşma planları kapsamında elektrikli araçların sürücüler arasında daha fazla benimsenmesi için Tesla (TSLA) ile işbirliği yaptığını açıkladı. 

Uber mobilite ve iş operasyonları başkan yardımcısı Andrew Macdonald, “Uber sürücülerini dinlediğimizde, araçlara sahip olma maliyetinin ve uygun şarja erişimin, onların elektriğe geçişini engelleyen en önemli iki engel olduğunu öğrendik. Bu iki sorunun üstesinden gelmek için Tesla ile birlikte çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu işbirliği kapsamında Uber, sürücülerine Tesla’nın Model 3 ve Model Y’leri için 2 bin dolarlık satın alma teşviği sunuyor. Sürücüler, stoklar bitene kadar doğrudan Tesla fabrikasından veya mevcut envanterden araç satın almak için bir referans kodu kullanabilecek. 

Uber sürücülerinin bu teşviğe hak kazanmak için 31 Mart’a kadar aracı satın alıp teslim almaları ve 15 Mayıs’a kadar 100 seyahati tamamlamaları gerekiyor. Uber ayrıca, Tesla mağazalarında test sürüşü etkinlikleri de başlattı.

Uber, New York City’den başlayarak, sürücülerinin seyahatlerinin çoğunu yaptığı alanlar da dahil olmak üzere sürücülerinin şarj altyapısına en çok ihtiyaç duyduğu yerler hakkında Tesla ile veri paylaşmaya da başladı.

Geçen yıl itibariyle Uber; ABD, Kanada ve Avrupa’da aktif olarak sürücüleri tarafından kullanılan 74 bin elektrikli araca sahip.

Uber ve Tesla, Elektrikli Araçlar için Güçlerini Birleştiriyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters