Apple Haberleri

Apple, Dünyanın En İyi Akıllı Telefon Üreticisi Oldu

January 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Apple, Dünyanın En İyi Akıllı Telefon Üreticisi Oldu

Apple (AAPL) geçtiğimiz hafta dünyanın en değerli şirketi tahtını Microsoft’a (MSFT) kaptırmış olabilir ancak amiral gemisi ürünü iPhone sayesinde dünyanın en iyi akıllı telefon üreticisi koltuğuna oturdu. 

Araştırma şirketi IDC’ye göre Apple 2023’te en büyük rakibi Güney Koreli Samsung’dan daha fazla akıllı telefon teslim etti. Samsung 2010 yılından bu yana dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi ünvanını elinde bulunduruyordu.

Şirket, Apple’ın dördüncü çeyrekte 80,5 milyon adet ve yıl boyunca 234,6 milyon adet akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirerek, 2023’ü pazarın 20,1%’i ile Samsung’un önünde tamamladığını tahmin ediyor.

Araştırma şirketi Canalys de Apple’ın 2023’ün en büyük akıllı telefon üreticisi olduğunu ve yılı pazarın 24%’ü ile kapattığını belirtiyor. 

IDC, küresel akıllı telefon sevkiyatlarının 2023 yılında bir önceki yıla göre 3,2% düşüşle 1,17 milyar adede gerilediğini ve bunun son on yılın en düşük yıllık hacim olduğunu söyledi. Bununla birlikte teslimatlar, dördüncü çeyrekte yıllık bazda 8,5%’lik bir büyüme kaydedilerek beklenen 7,3%’lük büyümenin biraz üzerine çıktı. 

Apple, bir süredir Huawei ve diğer şirketlerin artan rekabeti karşısında Çin’de iPhone 15 serisi için indirimler sunuyor. Şirket, Çin web sitesine göre bazı iPhone’ların fiyatlarını 5%’e varan oranlarda düşürdü. 

Apple, Dünyanın En İyi Akıllı Telefon Üreticisi Oldu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha