Borsa Yorumları

Goldman Sachs’ın 2024’te Artış Beklediği Hisseler

January 15, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Goldman Sachs’ın 2024’te Artış Beklediği Hisseler

2024’ün ilk ayını geride bırakmaya hazırlanırken bir dizi aracı kurum ve yatırım bankası bu yıl artış beklediği hisseleri paylaşıyor. 

Bu hafta kendi favorilerini açıklayan Goldman Sachs da perakendeden havayolu sektörüne birçok alanda bazı isimlerin yükselişe geçeceğini düşünüyor. 

🛒 Target (TGT) 

Goldman, yakın zamanda müşterilerine gönderdiği bir notta Target’ı 2024’teki en iyi uzun vadeli hisse olarak nitelendirdi.

Analist Kate McShane ve ekibi, “TGT çok tartışılıyor ve hisse, pazar payı kayıplarından endişe duyan yatırımcılarla baskı altında kalıyor.” diyor. Yine de analistler, sayısız olumlu katalizör nedeniyle perakendecinin hisselerinin arkasında duruyor. 

Analiste göre Target gibi perakendeciler, “normalleşen talep” başladığında ve deflasyonist bir ortam gerçekleştiğinde bir yıl boyunca “satış sapması” yaşamaya hazırlanıyor:

Target için uzun vadeli büyümeyi, çeşitli alışveriş merkezi tabanlı perakendecilerin güçlü mağazacılıkla kategorilerdeki pazar payı kazanımlarına bağlı görüyoruz.

McShane, şirketin hisselerinin son 12 ayda 11%’den fazla düştüğünü ancak bu seviyede göz ardı edilemeyecek kadar cazip olduğunu düşünüyor. 

🏦 JPMorgan Chase (JPM) 

Analist Richard Ramsden’e göre bankacılık devi JPMorgan tüm silindirleri ateşliyor.

Goldman, sektör “yukarı yönlü mevduat fiyatlandırma baskısı, zayıf kredi büyümesi ve kredi normalleşmesi” ile karşı karşıya olsa bile, 2024 yılında hisse üzerinde konusunda “daha yapıcı hale geldiğini söyledi.

Ancak Goldman, cuma günü bilançosunu açıklayan JPMorgan’ın tüm bu aşağı yönlü faktörlere rağmen yükseliyor gibi göründüğünü belirtiyor. Ramsden özellikle, bankanın mevduat eğilimlerinin sektördeki rakiplerinden daha iyi durumda olduğuna inanıyor. 

Ramsden ayrıca, bankanın geri alımları sürdürmek için iyi bir konumda olduğunu belirterek, “Artan hisse geri alımlarının hisse başına kâr tahminleri üzerinde önemli bir etkisi olmayacak olsa da, yatırımcılar tarafından olumlu bir sinyal mekanizması olarak algılanacağına inanıyoruz.” diyor.

Ramsden ayrıca bankanın mevduat maliyetlerini kontrol etmek için kullanılabilecek fiyatlandırma gücüne sahip olduğunu ekliyor.

☀️ First Solar (FSLR)

First Solar hisselerinin şu an göz ardı edilemeyecek kadar ucuz olduğuna inanan Analist Brian Lee, dönüm noktası niteliğindeki bir iklim değişikliği politikası olan Enflasyon Azaltma Yasası’nın kurallarının şekillenmeye başlamasıyla 2024 yılında hisse için büyük bir yükseliş gördüğünü söyledi.

Analist, “Buna ek olarak, Hazine IRA tasarısı hakkında daha fazla bilgi yayınladığında ABD kamu hizmeti ölçeğinde dikeyde önemli bir büyüme görünürlüğü ve ivme ortaya çıktığını görüyoruz.” diyor. 

Lee, First Solar’ın ayrıca faiz oranları yüksek kalsa bile gelişmesine izin verecek fiyatlandırma gücüne sahip olduğunu da söyledi ve ekledi:

2023’te sağlıklı bir toparlanmanın ardından, ABD kamu hizmeti ölçeğindeki güneş enerjisi talebinin 2024’te tekrar çift haneli veya yıllık bazda 20% artmasını bekliyoruz.

First Solar hisseleri son 12 ayda 10% değer kaybetti ancak hisse, Goldman’ın “GÜÇLÜ AL” listesinde yer almaya devam ediyor.

Goldman Sachs’ın 2024’te Artış Beklediği Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC