ABD Borsası Notları

JPMorgan Bilanço Analizi: Beklentilerin Altında Görünüm

January 12, 2024 • 6 dakika okuma süresi
JPMorgan Bilanço Analizi: Beklentilerin Altında Görünüm

JPMorgan Chase (JPM), dördüncü çeyrek bilançosunu açıkladı. Buna göre dev bankanın gelirleri 39,94 milyar dolar ile piyasanın 39,78 milyar dolar beklentisinin üzerinde gerçekleşse de hisse başına kârı 3,32 dolar beklentisinin altında 3,04 dolar olarak gerçekleşti. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre 14,3% azalış anlamına geliyor. Böylece JPMorgan, yıl boyunca 49,6 milyar dolar net kâr ve hisse başına 16,23 dolar kâr elde etti. 2023 yılı net kârının yaklaşık 4,1 milyar doları First Republic’ten sağlandı.

JPMorgan Bilanço Analizi: Beklentilerin Altında Görünüm

ABD’nin en büyük bankası olarak gösterilen JPMorgan’ın geçtiğimiz Mart ayında yaşanan bankacılık krizinde birkaç bölgesel bankanın kurtarılması için Federal Mevduat Sigorta Kurumu’na (FDIC) yaptığı 3 milyar dolarlık ödeme nedeniyle çeyreklik sonuçlarının beklentilerin altında kaldığı belirtilebilir. 

👉 Dev banka, net faiz gelirinde 19% artış bildirdi ancak jeopolitik risklerin on yıllardır dünyanın gördüğü en tehlikeli sürece zemin hazırladığı konusunda uyardı.

Yönetilen portföy gelirlerinin 8,4% artışla 38,57 milyar dolara yükseldiği ancak analistlerin 39,78 milyar dolarlık beklentisinin altında kaldığı ifade edilebilir. Net faiz geliri ise yüksek faiz oranları sayesinde 19% artış göstererek 24,2 milyar dolar ile rekor seviyeye yükseldi. Bu artış, yıl boyunca azalan halka arzlar ve birleşme-satın almalardan dolayı düşüş gösteren kurumsal gelirleri telafi etti. Yüksek faiz oranları ve resesyon endişeleri nedeniyle birleşme ve satın alma faaliyetleri son on yılın en düşük seviyelerine gerilediği belirtilebilir.

👉 JPMorgan’ın bilançosu, artan faiz oranları ve kredi kayıplarının banka performanslarını nasıl etkilediğine dair ipucu olarak değerlendirilebilir. 

👉 Şirket, ABD ekonomisinin dirençli olduğunu ve piyasaların yumuşak bir iniş beklediğini vurguladı. Hükümet açığı harcamalarının ve geçmişteki teşviklerin ekonomiyi beslediği belirtildi. 

👉 Ekonomideki belirsizliklere rağmen JPMorgan’ın her türlü ortama hazır olmak için önlemlerini sürdürdüğü ifade edildi.

🔎 Detaylara Odaklanalım 

JPMorgan’ın net kârı 9,3 milyar dolar olarak gerçekleşerek 15%’lik bir düşüş gösterdi. First Republic Bank hariç tutulduğunda ise düşüş 21%’e ulaşıyor. Bu düşüşün ana nedeninin FDIC özel değerlendirmesi olduğu belirtiliyor.

Net gelir ise 12% artışla 39,94 milyar dolara yükseldi. First Republic hariç tutulduğunda bu artışın 7% olduğu ifade ediliyor. Net faiz geliri 19% artarak 24.2 milyar dolara ulaştı. Bu artış, özellikle yüksek faiz oranları ve Kart Hizmetlerindeki dönen bakiyelerdeki artıştan kaynaklanırken mevduat bakiyelerindeki düşüşü telafi etti.

JPMorgan Bilanço Analizi: Beklentilerin Altında Görünüm

Faiz dışı gelirler 3% artışla 15,8 milyar dolara yükseldi. Bu artış, Varlık Yönetimi ve Yatırım Bankacılığı ücretlerindeki artıştan kaynaklandı. Faiz dışı giderler ise 29% artarak 24,5 milyar dolara ulaştı, bu artışın büyük bir kısmı FDIC özel değerlendirmesi ve maaşlar, teşvik ücretleri, ücret enflasyonu ve çalışan sayısındaki artıştan kaynaklandı.

🏦 Bireysel Bankacılık

Bireysel Bankacılık segmentinde net kâr 5% artışla 4,8 milyar dolara yükselirken First Republic hariç tutulduğunda net kâr 3% düşüş gösterdi. Net gelir ise 15% artarak 18,1 milyar dolara ulaştı, First Republic hariç tutulduğunda bu artış 8% oldu. 

JPMorgan Bilanço Analizi: Beklentilerin Altında Görünüm

Konut Kredileri net geliri neredeyse iki katına çıkarak 1,2 milyar dolara ulaştı, bu artışın büyük bir kısmı daha yüksek hizmet gelirleri ve net faiz gelirlerinden kaynaklandı. Kart Hizmetleri ve Otomotiv net geliri 8% artarak 6,1 milyar dolara yükselirken bu artışın büyük bir kısmı Kart Hizmetlerindeki daha yüksek net faiz gelirlerinden kaynaklandı. Bu segmentte faiz dışı giderler ise 18% artarak 9,3 milyar dolara çıktı. Bu artış daha yüksek maaşlar ve çalışan sayısındaki artıştan kaynaklandı.

🏢 Kurumsal Finansman ve Yatırım Bankacılığı

Kurumsal Finansman ve Yatırım Bankacılığı segmentinin net kârı 24% azalarak 2,5 milyar dolara düştü, net gelir ise 3% artışla 11 milyar dolara yükseldi. Yatırım Bankacılığı geliri 13% artarak 1,6 milyar dolara çıktı ve bu artışın büyük bir kısmı daha yüksek borçlanma aracı ve hisse senedi ihraç ücretlerinden kaynaklandı. Kredi gelirleri 54% azalarak 150 milyon dolara geriledi. Bu düşüş çoğunlukla kredi türevlerindeki piyasa değeri kayıplarından kaynaklandı.

JPMorgan Bilanço Analizi: Beklentilerin Altında Görünüm

Piyasalar ve Menkul Kıymetler Hizmetleri geliri 2% artışla 6,9 milyar dolara ve Sabit Getirili Piyasalar geliri 8% artışla 4 milyar dolara yükseldi. Hisse Senedi Piyasaları geliri ise Türevler ve Nakit işlemlerindeki daha düşük gelirlerden dolayı 8% azalarak 1,8 milyar dolara düştü. Faiz dışı giderler maaş zamlarından dolayı 4% artarak 6,8 milyar dolara çıktı.

🏬 Ticari Bankacılık

Ticari bankacılık segmentinin net kârı 16% artarak 1,7 milyar dolara yükseldi, diğer yandan First Republic hariç tutulduğunda bu artış 4% olarak gerçekleşti. Net gelir 18% artışla 4 milyar dolara çıkarken First Republic hariç tutulduğunda bu artış 7% seviyesinde oldu. Ticari bankacılıktaki bu iyileşme, daha yüksek net faiz geliri, ödeme gelirleri ve yatırım bankacılığı gelirlerinden kaynaklandı. Faiz dışı giderler ise özellikle ön büro ve teknoloji yatırımları dahil olmak üzere daha fazla çalışanın işe alınması ve yeni müşteri kazanımının etkisiyle 11% artarak 1,4 milyar dolara yükseldi. 

💰 Varlık Yönetimi

Varlık yönetimi segmentinin net kârı 7% artarak 1,2 milyar dolara yükselse de First Republic hariç tutulduğunda 18% azalış kaydeti. Net gelirler ise 11% artarak 5,1 milyar dolara çıktı. First Republic hariç tutulduğunda bu artış 2% oldu. Güçlü net girişler ve daha yüksek ortalama piyasa seviyeleri üzerinden elde edilen daha yüksek yönetim ücretleri gelirleri destekledi. 

Faiz dışı giderler 12% artarak 3,4 milyar dolara yükseldi. Bu artış, özellikle performansa dayalı teşvikler, özel bankacılık danışman ekiplerindeki sürekli büyüme ve Global Shares’e yapılan sürekli yatırımların etkilerinden kaynaklandı. Yönetilen portföy büyüklüğü (AUM) 3,4 trilyon dolar ve müşteri portföy büyüklüğü 5 trilyon dolar oldu ve her ikisi de 24% artış gösterdi.

📊 Bankanın Beklentileri

Banka, 2023 yılı tamamında 89,3 milyar dolar olan net faiz gelirinin, 2024’te yaklaşık 90 milyar dolar olmasını öngörüyor. Bu rakam konsensüs beklentisi olan 86,4 milyar doların üzerinde bulunuyor. 

Faiz dışı giderlerin 87,2 milyar dolardan yaklaşık 90 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. 2023’te 2,79% olan kart hizmetleri net zarar oranın 3,50%’in altında olması öngörülüyor.

JPMorgan Bilanço Analizi: Beklentilerin Altında Görünüm

JPMorgan Bilanço Analizi: Beklentilerin Altında Görünüm

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: JPMorgan, CNBC