Microsoft

Microsoft ve Vodafone’dan 1,5 Milyar Dolarlık Yapay Zekâ Anlaşması

January 16, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Microsoft ve Vodafone’dan 1,5 Milyar Dolarlık Yapay Zekâ Anlaşması

Vodafone (VOD), Avrupa ve Afrika pazarlarındaki 300 milyonun üzerinde şirket ve tüketicisine üretici yapay zekâ, dijital faaliyetler ve bulut hizmetleri sunma amacıyla Microsoft’la (MSFT) 10 yıllık bir anlaşma imzaladı. 

İngiliz şirket, Microsoft’un Azure platformunun yanı sıra OpenAI ve Copilot teknolojileri ile geliştirilen müşteri odaklı bir yapay zekâ çalışmasına yatırım yapacak. Ayrıca şirketin fiziksel veri merkezlerinin yerini daha ucuz ve daha ölçeklenebilir Azure bulut hizmetleri alacak. 

1,5 milyar dolarlık anlaşma kapsamında Microsoft da Vodafone’un Nisan 2024’te bağımsız bir şirket haline gelmesi beklenen Nesnelerin İnterneti (IoT) platformuna yatırım yaparak, şirketin Afrika’daki mobil finans platformunun ölçeklenmesine yardımcı olacak. 

Microsfot CCO’su Judson Althoff, Vodafone’un IoT ve finansal hizmetlerdeki gücünün stratejik olarak önemli olduğunu belirtti:

IoT varlıkları, birçok sektörde müşterilerimizin sürdürülebilirlik ihtiyaçlarını karşılama konusunda oldukça kritik bir destek sunacak.

Microsoft ve Vodafone’dan 1,5 Milyar Dolarlık Yapay Zekâ Anlaşması

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters