Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Eli Lilly Onayı, Nvidia Çipleri, xAI’ın Grok’u

November 10, 2023 • 6 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Eli Lilly Onayı, Nvidia Çipleri, xAI’ın Grok’u

Artık içimizi ısıtan yaz mevsimini tamamen geride bıraktık. Sonbaharın rengarenk yaprakları, serin havası ve neredeyse nostaljik görünümü, adeta bizi kışa hazırlarmışçasına sıcak bir hoşgeldinle karşıladı. 

Adına şarkılar yazılan, filmler çekilen, sayfa sayfa kitaplar yazılan sonbaharın son ayı olan kasıma borsalar da iyi başladı. Tarihsel olarak piyasaların yükselişte geçirdiği kasım ayı daha yarılanmadı bile ama şimdiden birbiri ardına gelişmeler piyasayı kasıp kavuruyor. 

“Kasım başlayalı daha ne oldu da gündem bu kadar yoğun?” diyor olabilirsin. Hiç merak etme çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Eli Lilly Onayı, Nvidia Çipleri, xAI’ın Grok’u

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine şirketlerin yeni açıklamaları damga vurdu. Ayrıca bazı şirketlere yönelik gelişmeler hisseleri de dalgalandırdı. Öte yandan tam gaz devam eden bilanço sezonunda bazı şirketler yatırımcılarının yüzünü güldürürken, diğerleri hayal kırıklığına uğrattı.

📍 Geçtiğimiz haftaya damgasını vuran teknoloji bilançolarının ardından, bu hafta halka arzından bu yana ilk bilançosunu açıklayan Arm Holdings’ın (ARM) rakamları geldi. Öte yandan Walt Disney (DIS) rakamları yatırımcısını sevindirirken, Uber (UBER) bilançosu karışık bir resim çizdi.

  • Arm Holdings (ARM), eylül ayında borsalarda büyük yankı uyandıran halka arzından bu yana ilk bilançosunu açıkladı. İngiliz yarı iletken şirketi mali ikinci çeyrekte 806 milyon dolar gelir üzerinden 0,36 dolar hisse başına kâr elde etti. Analistlerin gelir tahmini 744,3 milyon dolar seviyesindeydi. Bu dönemde beklentileri aşsa da Arm’ın ileriye dönük tahminleri yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı. Şirket, içinde bulunduğumuz çeyrekte 720 milyon ile 800 milyon dolar aralığında gelirle 0,21 dolar ile 0,28 dolar aralığında hisse başına kâr kazanmayı beklediğini söyledi. Bu öngörüler, Wall Street’in 730 milyon ile 805 milyon dolar aralığındaki gelir üzerinde hisse başına 0,27 dolar hisse başına kâr beklentisinin altında kaldı.  
  • Walt Disney (DIS), kısmen ESPN+’den elde ettiği kâr ve tema parklarında devam eden büyüme sayesinde analist beklentilerini aşan bir bilanço açıkladı. Reklam gelirlerinde süregelen baskıya karşılık şirketin streaming abonelikleri büyümeye devam etti. Şirket, 30 Eylül’de sona eren mali dördüncü çeyrekte, konsensüs 21,33 milyar doların üzerinde, yıllık bazda 5% artışla toplam 21,24 milyar dolar gelir elde etti. Düzeltilmiş hisse başına kâr da 0,82 dolarla 0,70 dolarlık analist beklentilerini aştı. Ayrıca şirketin streaming segmenti Disney+ abonelikleri 150,2 milyona ulaşarak, 148,15 milyon beklentinin üzerinde geldi. 
Haftanın Manşetleri: Eli Lilly Onayı, Nvidia Çipleri, xAI’ın Grok’u
  • Uber, analistlerin beklentilerinin altında rakamlar açıklasa da brüt rezervasyonlar gibi diğer alanlarda ikinci çeyrekteki beklentilerini aşan güçlü bir bilanço yayınladı. Üçüncü çeyrekte Uber’in hisse başına kârı 0,10 dolar ile 0,12 dolar konsensüsün altında geldi. Şirketin gelirleri ise geçen yılın aynı dönemine göre 11% artışla 9,29 milyar dolara yükseldi ama analistlerin 9,52 milyar dolarlık beklentisini karşılayamadı. Uber ayrıca, 2023’ün dördüncü çeyreği için 36,5 milyar dolarlık analist tahminlerine kıyasla 36,5 milyar dolar ile 37,5 milyar dolar aralığında brüt rezervasyon ve 1,18 milyar dolar ile 1,24 milyar dolar aralığında düzeltilmiş FAVÖK elde etmeyi beklediğini söyledi.

💊ABD ve İngiltere’deki düzenleyici kurumlar, ilaç devi Eli Lilly’nin (LLY) Zepbound isimli zayıflama tedavisine onay verdi. Şirket, ilacın bu ayın sonunda ABD raflarında ve “çok geçmeden” de İngiltere’de satışa sunulacağını açıkladı. Böylece Danimarkalı Novo Nordisk’in (NVO) rekor obezite oranlarına karşı kullanılan Wegovy ilacına yeni bir rakip çıktı.

💻 Nvidia (NVDA), ABD’nin şirketin iki üst düzey yapay zekâ çipini ve en iyi oyun çiplerinden birini Çinli şirketlere satmasını engellemesinden haftalar sonra, Çin pazarı için üç yeni çip üretmeyi planlıyor. HGX H20, L20 PCIe ve L2 PCIe olarak adlandırılan çiplerin 16 Kasım’da resmi olarak duyurulması bekleniyor.

🚗 Rivian Automotive (RIVN), kamyon ve SUV’larına yönelik güçlü talebin devam etmesiyle 2023 için üretim hedefini 2 bin araç artışla 54 bin adede yükseltti. Rivian’ın görece daha küçük rakibi Lucid (LCID) ise üretim tahminini “teslimatlarla ılımlı bir şekilde uyumlu hale getirmek için” 10 binden 8 bin ile 8 bin 500 araç aralığına düşürdü.

Haftanın Manşetleri: Eli Lilly Onayı, Nvidia Çipleri, xAI’ın Grok’u

🤖 Elon Musk’ın yapay zekâ girişimi xAI, ChatGPT gibi diğer modellere göre “büyük bir avantaj” sağladığını söylediği ilk yapay zekâ modeli Grok’u piyasaya sürdü. Musk’ın “yanıtlarında biraz daha mizah içerecek şekilde tasarlandığını” söylediği sohbet robotunun prototipi, becerilerini geliştirmek için ABD’deki sınırlı bir grup doğrulanmış kullanıcı tarafından test ediliyor.

🤝 Oracle (ORCL), Microsoft (MSFT) ile yapay zekâ tekliflerini artırmaya yardımcı olmak için Microsoft Bing’in günlük aramalarını güçlendirecek çok yıllık bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Anlaşmaya göre Microsoft, yapay zekâ modellerinin kullanıcılara daha iyi sonuçlar sunması amacıyla kendi Azure AI altyapısının yanı sıra Oracle Cloud Infrastructure AI altyapısını da kullanacak.

⛰️ Amazon (AMZN), OpenAI ve Alphabet’in (GOOGL) en iyi modellerine rakip olabileceğini umduğu iddialı bir büyük dil modelinin eğitimi için milyonlarca dolar yatırım yapmaya başladı. Kod adı Olympus olan model, 2 trilyon parametreye sahip ve bu da söz konusu yapay zekâ modelini şu an eğitilen en büyük modellerden biri haline getiriyor.

🫶 Analist Favorileri

Bu haftanın analist favorileri arasında teknolojiden yarı iletkenlere, enerjiden finansa birçok şirket yer alıyor. 

Haftanın Manşetleri: Eli Lilly Onayı, Nvidia Çipleri, xAI’ın Grok’u

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; piyasalarda çalkantılı geçen iki ayın ardından gelen toparlanmada Wall Street’in ralli beklediği büyüme hisseleri ve Citigroup’un yarı iletken sektörünün yükselen DRAM alanındaki favorileri yer alıyor.  

🎯 Wall Street, piyasanın büyüme alanında izlendikleri analistlerin en az yarısından “AL” notuna sahip ve hedef fiyatları en az 30% artış öngören bu hisselerde ralli bekliyor: Confluent (CFLT), GitLab (GTLB), Lattice Semiconductor (LSCC), Nvidia (NVDA), Okta (OKTA), Snowflake (SNOW), Match Group (MTCH), HubSpot (HUBS), PayPal Holdings (PYPL), Block (SQ), Exact Sciences (EXAS), Karuna Therapeutics (KRTX).

🎯 Citigroup’a göre yarı iletken sektörünün gizli saklı bir köşesinde kalan dinamik rastgele erişimli bellek (DRAM) alanı, veri işleme faaliyetleri için oldukça önem taşıyor. Banka, Advanced Micro Devices (AMD), On Semiconductor (ON), Analog Devices (ADI), Micron Technology (MU) ve GlobalFoundries’in (GFS) bu alanda en kazançlı çıkacak isimler olduğunu düşünüyor. 

Haftanın Manşetleri: Eli Lilly Onayı, Nvidia Çipleri, xAI’ın Grok’u

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı