Borsa Haberleri

Nvidia, Çin’e Özel 3 Yeni Çip Üretecek

November 9, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Nvidia, Çin’e Özel 3 Yeni Çip Üretecek

Görünüşe göre çip devi Nvidia (NVDA) ABD’nin ihracat kısıtlamalarının etrafından dolaşmanın bir yolunu bulmuş.

Nvidia, ABD’nin şirketin iki üst düzey yapay zekâ çipini ve en iyi oyun çiplerinden birini Çinli şirketlere satmasını engellemesinden haftalar sonra, Çin için üç yeni çip üretmeyi planlıyor.

📣 STAR Market Daily’nin konuyla ilgili bilgisi olan aşina kişilere dayandırdığını haberine göre, çipler HGX H20, L20 PCIe ve L2 PCIe olarak adlandırıldı ve Nvidia söz konusu çipleri 16 Kasım’da duyurmaya hazırlanıyor. 

Geçtiğimiz ay Washington tarafından açıklanan yeni ihracat kısıtlamaları, şirketin her ikisi de önceki ihracat kurallarına uymak için geçen yıl Çin pazarına özel oluşturulan iki gelişmiş yapay zekâ çipini (A800 ve H800) satmasını engelleyecek bir gelişme olmuştu.

Şirketin ağustos ayında duyurduğu en üst düzey oyun çiplerinden biri olan L40S çipinin de bu durumdan etkileneceği belirtilmişti.

Nvidia, Çin’in 7 milyar dolarlık yapay zekâ çipi pazarının 90%’ından fazlasına sahip ve analistler, ABD kısıtlamalarının Huawei Technologies gibi yerli şirketlerin pazarda pay kazanması için fırsatlar yaratacağını düşünüyor.

Görünüşe göre bu hâlihazırda başladı bile. Hatırlarsan, Çinli internet devi Baidu (BIDU) geçtiğimiz günlerde Huawei’den çip siparişi vermişti. 

Nvidia, Çin’e Özel 3 Yeni Çip Üretecek

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters