Borsa Haberleri

Baidu, Çip Seçiminde Nvidia’dan Uzaklaşıyor

November 7, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Baidu, Çip Seçiminde Nvidia’dan Uzaklaşıyor

Çinli internet devi Baidu (BIDU) bu yıl Huawei’den yapay zekâ çipleri sipariş ederek, ABD baskısının şirketin Huawei’nin ürünlerini Nvidia’nınkilere (NVDA) alternatif olarak kabul etmesine yol açtığına dair işaretleri artırdı.

Reuters’ın konuyla ilgili bilgi sahibi olan kişilere dayandırdğı haberine göre, Ernie büyük dil modelini (LLM) işleten Çin’in önde gelen yapay zekâ şirketlerinden Baidu, söz konusu siparişi ABD hükümetinin ekim ayında ABD’li çip devi Nvidia da dahil olmak üzere Çin’e çip ve çip araçları ihracatı üzerindeki kısıtlamaları sıkılaştıran yeni kuralları öncesinde, ağustos ayında verdi.

Baidu’nun 200 sunucu için Huawei Technologies’in Nvidia’nın A100 çipine alternatif olarak geliştirdiği 910B Ascend AI çiplerinden 1.600 adet sipariş ettiğini söyleyen kaynaklar, ekim ayı itibariyle Huawei’nin siparişin 60%’ından fazlasını, yani yaklaşık 1.000 çipi Baidu’ya teslim ettiğini ekledi.

Siparişin toplam değerinin yaklaşık 450 milyon yuan (61,83 milyon dolar) olduğunu belirten kaynaklar, Huawei’nin bu yılın sonuna kadar çiplerin tamamını teslim etmeyi planladığını söyledi.

🧐 Bu sipariş, Çin’in önde gelen teknoloji firmalarının geçmişte Nvidia’dan sipariş ettiği binlerce çipe kıyasla çok küçük olsa da kaynaklar bunun bazı firmaların ABD’li çip devinden uzaklaşma ihtimalini göstermesi açısından önemli olduğunu belirtiyor.

Tencent (TCEHY) ve Alibaba (BABA) gibi Çinli rakiplerinin yanı sıra Baidu’nun da uzun süredir Nvidia’nın müşterisi olduğu biliniyor. Baidu, daha önce Huawei’den yapay zekâ çipi almıyordu. 

Baidu, Çip Seçiminde Nvidia’dan Uzaklaşıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters