Borsa Haberleri

Arm’ın İlk Bilançosu Yatırımcıları Memnun Etmedi

November 9, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Arm’ın İlk Bilançosu Yatırımcıları Memnun Etmedi

Eylül ayındaki halka arzıyla ABD borsalarında büyük yankı uyandıran Arm Holdings (ARM), mali ikinci çeyrek bilançosunda Wall Street’in beklentilerini karşılayan rakamlar açıkladı. Ancak şirketin gelir tahminleri konsensüsün altında kaldı.

İngiliz yarı iletken şirketi ikinci çeyrekte 806 milyon dolar gelir üzerinden 0,36 dolar hisse başına kâr elde etti. Analistlerin gelir tahmini 744,3 milyon dolar seviyesindeydi. 

Arm bu dönemde 110 milyon dolar ya da hisse başına 0,11 dolar net zarar bildirdi. Şirket, zararın son halka arzın tetiklediği 500 milyon dolardan fazla tek seferlik hisse bazlı tazminattan kaynaklandığını ve hisse bazlı tazminatın gelecek çeyreklerde 150 milyon ile 250 milyon dolar aralığında gelmesini beklediğini söyledi.

Şirket, içinde bulunduğumuz çeyrekte 720 milyon ile 800 milyon dolar arasında gelirle 0,21 dolar ile 0,28 dolar aralığında hisse başına kâr kazanmayı beklediğini söyledi. Bu öngörüler, Wall Street’in 730 milyon ile 805 milyon dolar aralığındaki gelir üzerinde hisse başına 0,27 dolar hisse başına kâr beklentisinin altında kaldı.  

Arm’ın fikri mülkiyeti neredeyse her akıllı telefonda, birçok bilgisayarda ve diğer çeşitli çiplerde yer alıyor. Arm, çeyrek boyunca 7,1 milyardan fazla Arm tabanlı çipin sevk edildiğini belirtti. 

Şirket, telif haklarından ya da yarı iletken üreticilerinin Arm uyumlu çipler üretmek için Arm’a ödedikleri, genellikle nihai çip fiyatının küçük bir yüzdesinden para kazanıyor. Ayrıca daha eksiksiz çip tasarımları için lisanslar satarak çip üreticilerine zaman ve emek tasarrufu sağlıyor ve bunları lisans geliri olarak kaydediyor.

Telif geliri, geçen yılın aynı dönemine göre 5%’lik bir düşüşle 418 milyon dolara gerileyen Arm, lisans satışlarının ise geçen yılın aynı dönemine göre 106% artışla 388 milyon dolara yükseldiğini belirtiyor. 

Arm’ın İlk Bilançosu Yatırımcıları Memnun Etmedi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Arm Holdings