Borsa Yorumları

Analistlerin Ralli Beklediği Büyüme Hisseleri

November 7, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analistlerin Ralli Beklediği Büyüme Hisseleri

Geçtiğimiz ayların hisse piyasaları için oldukça çalkantılı geçtiğini söylesek herhalde yalan olmaz. 

Sert bir yükseliş gösteren ABD Hazine tahvili getirilerinin ardından, S&P 500 ve Nasdaq’ın ekim ayının sonlarına doğru düzeltme bölgesine girmesiyle hisseler de kırmızıda işlem gördü. 

Önemli: Daha yüksek ve daha uzun faiz oranları özellikle büyüme hisseleri için kötüdür. Neden diye sorarsan, faiz oranları yükseldiğinde, bir şirket için borç para almak daha pahalı hale gelebilir. Bu da şirketin geri yatırım yapmak için daha az paraya ve daha az nakit akışı istikrarına sahip olduğu anlamına gelir; böylece bu durum genellikle hisse fiyatları üzerinde baskı oluşturur. 

Ancak FED’in üst üste ikinci toplantıda da faiz oranlarını değiştirmemesinin ardından yatırımcıların umutları yeniden canlandı. Hazine tahvili getirileri tekrar düşüşe geçti ve yatırımcılar FED’in faiz artırım kampanyasının sona ermiş olabileceğini umuyor.

Hisseler de bu görünümle geçen hafta toparlandı ve büyük endeksler bu yıl şimdiye kadarki en iyi haftalarını tamamladı. Genel olarak, S&P 500 ve Nasdaq bugüne kadar yıl içinde yaklaşık 15% ve 29% artış gösterdi.

💭 1 Kasım tarihli bir notta Citi, ABD hisselerini yeniden taktiksel “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltti:

Bu, ABD hisse stratejistlerimizin yükseliş tahminleri ile uyumlu. Bu değerlendirmemiz daha istikrarlı ABD faizleri, iyileşen bilanço büyümesi, düşük konumlandırma ve güçlü yıl sonu mevsimselliğinden yararlanmalıdır.

Bununla birlikte Citi, 2024’ün ikinci yarısında ABD’de bir resesyon öngörmesi nedeniyle çağrısının yalnızca taktiksel olduğunu da ekledi.

Bu arada Russell 1000 Büyüme Endeksi bu yılın en yüksek seviyelerinden geri çekildi, bu da Citi’ye göre yatırımcılar için bir fırsat sunabilir. Endeks bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 28% artış gösterdi.

👀 Piyasanın büyüme alanındaki fırsatlardan yararlanmak isteyenler yatırımcılar için en az 2 milyar dolar piyasa değerine sahip, izlendikleri analistlerin en az yarısından “AL” notuna sahip, ortalama hedef fiyatları en az 30% artış öngören ve en az dokuz analistin takip ettiği büyüme hisselerinden bir liste derledik:

 • Confluent (CFLT)
 • GitLab (GTLB)
 • Lattice Semiconductor (LSCC)
 • Nvidia (NVDA)
 • Okta (OKTA)
 • Snowflake (SNOW)
 • Match Group (MTCH)
 • HubSpot (HUB)
 • PayPal Holdings (PYPL)
 • Block (SQ)
 • Exact Sciences (EXAS)
 • Karuna Therapeutics (KRTX)

Yatırımcılar Nvidia’nın listede yer almasına şaşırabilir. Bu yılki dev artışına rağmen, analistlerin ortalama hedef fiyatına göre hissede 45,5% daha artış öngörülüyor. NVDA, bu yıl yapay zekâ coşkusuyla şimdiden 200%’ün üzerinde bir ralli yaptı.

Listeye giren diğer hisseler arasında bulut şirketleri Okta ve Snowflake yer alıyor ve her biri 30%’un üzerinde potansiyel artış sunuyor.

Analistlerin Ralli Beklediği Büyüme Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC