Borsa Haberleri

Uber 3. Çeyrekte Beklentileri Kaçırdı

November 7, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Uber 3. Çeyrekte Beklentileri Kaçırdı

Uber (UBER), analistlerin beklentilerinin altında rakamlar açıklasa da brüt rezervasyonlar gibi diğer alanlarda ikinci çeyrekteki beklentilerini aşan güçlü bir bilanço yayınladı.

Üçüncü çeyrekte Uber’in hisse başına kârı 0,10 dolar ile 0,12 dolar konsensüsün altında geldi. Şirketin gelirleri ise geçen yılın aynı dönemine göre 11% artışla 9,29 milyar dolara yükseldi ama analistlerin 9,52 milyar dolarlık beklentisini karşılayamadı. 

Öte yandan araç çağırma uygulamasının net kârı 221 milyon dolara yükseldi. Şirket, geçen yılın üçüncü çeyreğinde 1,2 milyar dolar zarar açıklamıştı. Bu yılki artışa, Uber’in öz sermaye yatırımlarının yeniden değerlemesinden kaynaklanan 96 milyon dolar da dahildi. 

Uber, analistlerin 1,02 milyar dolarlık analist beklentilerinin üzerinde ve yıllık 576 milyon dolar artışla 1,09 milyar dolar düzeltilmiş FAVÖK bildirdi. Üçüncü çeyrek için brüt rezervasyonlar 35,3 milyar dolar olarak gerçekleşti ve geçen yılın aynı dönemine göre 21%’lik bir artışa işaret etti. 

Ayrıca Uber’in mobilite segmenti 5,07 milyar dolar, teslimat segmenti de 2,93 milyar dolar gelir elde etti. Nakliye bölümü ise bu çeyrekte 1,28 milyar dolar satış gerçekleştirerek bir önceki yıla göre 27%’lik bir düşüş kaydetti.

Uber’in aylık aktif platform tüketicilerinin sayısı ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre 15% artışla 142 milyona ulaştı. Dönem boyunca platformda yıllık 25% artışla 2,44 milyar yolculuk tamamlandı

Uber, 2023’ün dördüncü çeyreği için 36,5 milyar dolarlık analist tahminlerine kıyasla 36,5 milyar dolar ile 37,5 milyar dolar aralığında brüt rezervasyon ve 1,18 milyar dolar ile 1,24 milyar dolar aralığında düzeltilmiş FAVÖK elde etmeyi beklediğini söyledi.

Şirketin araç çağırma pazarı kapsamında en büyük rakiplerinden biri olarak görülen Lyft (LYT) ise üçüncü çeyrek rakamlarını yarın açıklayacak.

Uber 3. Çeyrekte Beklentileri Kaçırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Uber Technologies