Borsa Haberleri

Rivian Talep Endişeleri Karşısında Üretim Hedefini Yükseltti

November 8, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Rivian Talep Endişeleri Karşısında Üretim Hedefini Yükseltti

Rivian Automotive (RIVN), kamyon ve SUV’larına yönelik güçlü talebin devam etmesiyle 2023 için üretim hedefini 2 bin araç artışla 54 bin adede yükseltti.

Ayrıca Rivian CEO’su RJ Scaringe “2023’ün ötesinde satın alma davranışındaki değişimlerin” Rivian’ın 2026’da piyasaya sürmeyi planladığı daha ucuz R2 araçlarına yönelik yatırım stratejisini etkilemediğini belirtti.

Rivian’ın iyimser tahmini, alıcı iştahını körelten yüksek enflasyon ve pazar lideri Tesla’nın (TSLA) talebi canlandırmak için yaptığı fiyat indirimleri nedeniyle çifte darbe yiyen bir sektöre nefes aldırdı diyebiliriz.

Geçtiğimiz ay Tesla CEO’su Elon Musk, yüksek faiz oranlarının otomobil müşterileri üzerindeki etkisinden endişe duyduğunu söylemiş ve talepte yavaşlama korkusuyla General Motors (GM) ve Ford’un önceki (F) uyarılarını yinelemişti.

Rivian’ın görece daha küçük rakibi Lucid (LCID) ise üretim tahminini “teslimatlarla ılımlı bir şekilde uyumlu hale getirmek için” düşürdü. Daha önce 10 binin üzerinde araç üretmeyi öngören şirket, şimdi 2023’te 8 bin ile 8 bin 500 araç üretmeyi bekliyor.

💸 “Rivian Köşeyi Dönüyor Olabilir”

Bazı analistlere göre Rivian, tedarik zinciri sorunlarıyla geçen birkaç çeyrekten sonra köşeyi dönmeye başlıyor olabilir. 

Global X analisti Alec Lucas, “Rivian dayanıklılık gösteriyor. Şirket daha elverişli bir emtia fiyatlandırma ortamından, sipariş gerçekleşmesinden ve ölçeğe doğru ilerlemeden yararlanıyor gibi görünüyor.” yorumunu yapıyor. 

Şirket hissesi, söz konusu gelişmelerin ardından piyasa öncesi işlemlerde 6%’nın üzerinde yükseldi. 

Rivian Talep Endişeleri Karşısında Üretim Hedefini Yükseltti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters