Borsa Yorumları

Citi’nin Ralli Beklediği Yarı İletken Hisseleri

Citi’nin Ralli Beklediği Yarı İletken Hisseleri
Google News Icon Takip Et

Citi’ye göre, yarı iletken sektörünün gizli saklı bir köşesinde bu yılın ikinci yarısında başlayan artış, daha da büyük bir ralliye dönüşmek üzere.

Bu alan ise dinamik rastgele erişimli bellek, kısaca DRAM; yarı iletken sektörünün bu alanı, veri işleme için gerekli bir tür yarı iletken bellek olarak biliniyor.

Banka “Üretim kesintileri gerçekleşmeye başladıkça DRAM fiyatları 2023’ün ikinci yarısında toparlanmaya başladı” diyor ve DRAM spot fiyatlarının geçtiğimiz ay 5% arttığına dikkat çekiyor.

Sektör genelinde eylülde aylık yarı iletken satışlarındaki artış da Citi’nin tahminlerini aştı. Aylık 13% artışla 49,6 milyar dolara ulaşan satışlar, bankanın 46,9 milyar dolarlık tahmininin üzerinde geldi. 

Citi bu artışı, aylık 92,2% artış gösteren DRAM satışlarının sektör genelinde daha yüksek olmasına bağlıyor.

Citi’nin yanı sıra birçok analist bu yıl DRAM sektöründe boğa (artış beklentisi) konumu aldı. Bunun sebebi de DRAM talebinin artacağı beklentisi. Çeşitli sektörlerde yapay zekâ kullanımının artması bellek ihtiyacını da artıyor çünkü yapay zekâ sunucuları normal sunuculara kıyasla dört kat daha fazla DRAM kullanıyor.

👀 Öne Çıkan Yarı İletken İsimleri

DRAM alanına yönelik bu iyimser görünüme paralel, Citi bazı hisselerin kazançlı çıkacağına inanıyor. Dilersen bu isimlere biraz daha yakından bakalım:

  • Advanced Micro Devices (AMD)
  • ON Semiconductor (ON)
  • Analog Devices (ADI)
  • Micron Technology (MU)
  • GlobalFoundries (GFS)

🎯 Bankanın favorisi olarak öne çıkan Micron Technology, bankadan aldığı 85 dolar seviyesindeki 12 aylık ortalama hedef fiyatıyla 20%’lik bir artış potansiyeli sunuyor. 

Citi, DRAM ve diğer bellek türleri üreticisiyle ilgili “Eğer bellek talebi bellek endüstrisi arzını aşarsa, bu durum DRAM fiyatlarının yükselmesine yol açabilir ve bu da Micron’a ilişkin tahminlerimizde yukarı yönlü bir etki yaratabilir.” yorumunu yapıyor. 

🎯 Öte yandan Citi, Advanced Micro Devices’ın sunuculardaki payını artırması ve sunduğu yapay zekâ fırsatlarıyla çip üreticisi için de oldukça iyimser. AMD’ye 136 dolarlık bir fiyat hedefi belirleyen Citi, hissede yaklaşık 26%’lık bir potansiyel artış bekliyor.

Bununla birlikte, sırasıyla mikroişlemci ve grafik pazarlarında Intel (INTC) ve Nvidia  (NVDA) ile doğrudan rekabet eden AMD’ye yönelik belirli riskler olduğunu da belirten banka, “Sonuç olarak, AMD ve Nvidia arasındaki pazar payındaki herhangi bir dalgalanma tahminlerimizde riske neden olabilir.” diyor. 

🎯 Analog Devices’a 200 dolar hedef fiyatı belirleyen Citi’nin bu tahmini, hissenin önümüzdeki 12 ay içinde 21% artabileceği anlamına geliyor. Analistler, Analog Devices’ın coğrafi olarak çeşitlilik gösterdiğini, bu nedenle uzun süreli herhangi bir gerileme veya yükselişin tahminlerinde aşağı veya yukarı yönlü bir sonuç doğurabileceğini söylüyor.

🎯Citi, “sağlam uygulama” ve hisse başına kâr büyümesine işaret ederek GlobalFoundries için de 70 dolarlık bir hedef fiyat belirlemiş. Bu da hissede yaklaşık 39%’luk potansiyel bir artış ima ediyor.  

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC