Borsa Haberleri

Elon Musk’ın xAI’ı İlk Sohbet Robotu Grok AI’ı Piyasaya Sürdü

November 6, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Elon Musk’ın xAI’ı İlk Sohbet Robotu Grok AI’ı Piyasaya Sürdü

Tesla (TSLA) CEO’su Elon Musk’ın yapay zekâ girişimi xAI, ChatGPT gibi diğer modellere göre “büyük bir avantaj” sağladığıı söylediği ve sosyal medya platformu X aracılığıyla gerçek zamanlı erişim sağlayan ilk yapay zekâ modeli Grok’u piyasaya sürdü.

Söz konusu sohbet robotuyla ilgili xAI’ın internet sitesinde “Grok, Otostopçunun Galaksi Rehberi’nden esinlenerek modellenmiş bir yapay zekâ. Bu nedenle neredeyse her şeyi yanıtlamayı ve çok daha zoru, hangi soruların sorulacağını bile önermeyi amaçlıyor.” ifadeleri yer aldı.

Musk’ın “yanıtlarında biraz daha mizah içerecek şekilde tasarlandığını” söylediği sohbet robotunun prototipi, daha geniş bir sürümden önce becerilerini geliştirmek için ABD’deki sınırlı bir grup doğrulanmış kullanıcı tarafından test ediliyor.

Yeni özellikler önümüzdeki aylarda yayınlanacak. Musk, ilk beta testi tamamlandığında Grok’un tüm X Premium+ abonelerine sunulacağını söyledi.

Musk’ın “şu anda var olanlar arasında en iyisi” olduğunu ve iki aylık bir eğitimle geliştirildiğini iddia ettiği Grok’un, OpenAI’ın ChatGPT’sine, Alphabet’in (GOOGL) Google’ına ait Bard’a ve Microsoft’un (MSFT) Bing AI’ına rakip olması bekleniyor. 

Bu arada, Musk’ın 2015 yılında OpenAI’ın kurucuları arasında yer aldığını ancak 2018 yılında yönetim kurulundan ayrıldığını hatırlatalım. Bu da Tesla’nın çılgın CEO’sunun yapay zekâ girişimlerine yabancı olmadığının bir göstergesi. 

Elon Musk’ın xAI’ı İlk Sohbet Robotu Grok AI’ı Piyasaya Sürdü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha