Borsa Haberleri

Eli Lilly’nin Obezite İlacı Onay Aldı!

November 9, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Eli Lilly’nin Obezite İlacı Onay Aldı!

ABD ve İngiltere’deki düzenleyici kurumlar, ilaç şirketi Eli Lilly’nin (LLY) Zepbound isimli zayıflama tedavisine onay verdi. Böylece rekor obezite oranlarına karşı Novo Nordisk’in (NOVO) Wegovy ilacına yeni bir rakip çıktı. 

Lilly’nin tirzepatid adlı ilacı 2022’den beri tip 2 diyabet için Mounjaro olarak pyasada mevcuttu ve obezite onayı beklenirken kilo kaybı için “reçete dışı” olarak giderek daha fazla kullanılıyordu.

⚡️ Şirket, ilacın bu ayın sonunda Zepbound markası altında ABD raflarında ve “çok geçmeden” de İngiltere’de satışa sunulacağını açıkladı.

Zepbound ve Wegovy, bugüne kadar onaylanmış en etkili kilo verme tedavileri ve on yılın sonunda 100 milyar dolar değerinde olacağı tahmin edilen küresel bir pazarda rekabet edecekler. 

Eli Lilly’nin Obezite İlacı Onay Aldı!

🕵️ Obezite ilacı sektörüne yönelik beklentiler ve pazardan en kazançlı çıkacağı tahmin edilen şirketlere ilişkin “Obezite İlacı Pazarı Büyüyor, Bu Hisselere Dikkat!” başlıklı içeriğimize de göz atabilirsin. 

Novo’nun ilacı, hastaların önemli miktarda kilo vermesine yardımcı oldu ve şekerli yiyecek ve içecek satıcılarının yanı sıra diyabet ve uyku apnesi gibi obeziteye yönelik semptomları yönetmek için kullanılan ürünlere sahip sağlık hizmeti sağlayıcıları ile kilo verme ameliyatlarında kullanılan cihazların üreticileri için endişeler oluşturdu.

📈 Fiyatına Rağmen En Çok Satan İlaç Olma Yolunda

Ancak ilaç üreticileri de obeziteden muzdarip birçok kişi için karşılanamaz hale gelen ilaçların yüksek maliyeti nedeniyle eleştirilerle karşı karşıya. 

Lilly’ye göre Zepbound aylık 1.059,87 dolardan satışa sunulacak. Bu rakam, Novo Nordisk’in popüler kilo verme ilacı Wegovy’nin paket başına 1.349 dolarlık fiyatının altında. 

🎯 Morningstar analisti Damien Conover, Wegovy’den daha düşük liste fiyatına rağmen, Zepbound için asıl önemli olanın eczane fayda yöneticileri tarafından müzakere edilen indirim sonrası net fiyatlar olacağını söyledi.

Sağlık hizmetleri danışmanı Aon’un kilo kaybı ilaçlarının maliyetinin nasıl yönetileceğine ilişkin işveren rehberine göre, Wegovy’nin net fiyatı aylık 700 ile 900 dolar arasında.

Yine de Conover, Zepbound’un onaylanmasının “ilacı tüm zamanların en çok satan ilaçlarından biri olmaya hazırladığını” söyledi.

Eli Lilly’nin Obezite İlacı Onay Aldı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, CNBC