Borsa Yorumları

Obezite İlacı Pazarı Büyüyor, Bu Hisselere Dikkat!

November 7, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Obezite İlacı Pazarı Büyüyor, Bu Hisselere Dikkat!

Obezite karşıtı ilaçlar için küresel pazar bu yılın başlarında yıllık bazda 6 milyar dolara ulaştı. Goldman Sachs Research’e göre, 2030’a kadar 16 kattan fazla büyüyerek 100 milyar dolara yükselebilir.

Pazara yönelik bu iyimser beklenti, son aylarda obezite ilaçlarıya gündeme gelen ilaç şirketleri için de olumlu bir tablo çiziyor.

Analistler, yeni nesil obezite karşıtı ilaçların daha da iyi sonuçlar verebileceğine dair göstergeler olduğunu düşünüyor. Son yıllarda yeni bir ilaç sınıfı olan inkretin-mimetiklerin daha etkili olduğu ve %20’nin ortalarına kadar kilo kaybı sağladığı kanıtlandı.

Analistlere göre obezite oranlarının azaltılması yalnızca genel sağlığı iyileştirmekle kalmayıp aynı zamanda hastalığın neden olduğu ekonomik yükün bir kısmını da hafifletebilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, ABD’de obeziteye bağlı tıbbi maliyetlerin 2019’da yaklaşık 173 milyar dolar olduğunu tahmin ediyor.

Obezite İlacı Pazarı Büyüyor, Bu Hisselere Dikkat!

Dünya Obezite Atlası, hem sağlık hem de üretkenlikle bağlantılı olarak obeziteye bağlı toplam maliyetin 2035 yılına kadar dünya çapında 4 trilyon doları aşacağını tahmin ediyor ve bu, küresel GSYİH’nın yaklaşık %3’üne denk geliyor.

Esasen diyabet tedavisinde kullanılan ancak aynı zamanda insanların kilo vermesine de yardımcı olan GLP-1 ilaçlarının uzun vadede ekonominin geneline nasıl yansıyacağını bilmek için henüz çok erken olsa da, hastaların tüketimi üzerinde şimdiden önemli etkileri oldu. Söz konusu ilaç ayrıca, üretici şirketleri de destekledi. 

Bu noktada obezite ilaçlarına yönelik gözle görülür bir şekilde artan küresel talebin sağlık sektörünü nasıl şekillendirebileceği göz önüne alındığında, bazı ilaç şirketleri dikkat çekiyor:

  • Novo Nordisk (NVO)
  • Eli Lilly (LLY)
  • Pfizer (PFE)
  • Johnson & Johnson (JNJ)
  • Amgen (AMGN)

Novo’nun Wegovy ve Ozempic’i ile Eli Lilly’nin Mounjaro satışları, geçtiğimiz günlerde açıklanan bilançolarında ciddi bir artışla beklentileri aştı. Her iki şirket de hızla artan talebi karşılamak için yeterli arz üretemediklerini belirtti.

Lilly’nin şu anda sadece tip 2 diyabet için onaylanan ancak kilo kaybı için giderek daha fazla kullanılan Mounjaro’su, yıl sonuna kadar obezite tedavisi için ABD onayı aldığında bu arz sıkışıklığı artabilir.

BMO analisti Evan Seigerman, “Bu noktada piyasa arz odaklı ve (bu zayıflama ilaçlarının) her şişesi kullanılıyor.” diyor. 

🎯 Güçlü Taleple Çift Haneli Büyüme Beklentisi

Obezite İlacı Pazarı Büyüyor, Bu Hisselere Dikkat!

Şu anda 526 milyar dolar değeriyle dünyanın en değerli sağlık şirketi konumundaki Indianapolis merkezli Lilly, ilk kez bir çeyrekte 1 milyar doları aşarak 1,41 milyar dolarlık Mounjaro satışı açıkladı. Şirket, 2023 yılı sonuna kadar geçen yılki tedarik kapasitesini  de iki katına çıkarmayı hedefliyor. 

Eli Lilly CFO’su Anat Ashkenazi, “Yaptığımız tüm yatırımlar ve üretim planları ile (Mounjaro) için beklenen talep oldukça önemli olacak. Dolayısıyla bir süre daha sıkışık bir durumda kalabiliriz.” yorumunu yapıyor. 

Öte yandan Danimarkalı ilaç üreticisi Novo Nordisk ise rekor faaliyet kârı açıkladığı üçüncü çeyrek raporunda Wegovy satışlarından 1,36 milyar dolar gelir elde etti. Bu, yıllık bazda 28%’lik bir artışa işaret ediyor.

Şirket ayrıca Wegovy ve Ozempic ilaçlarının satışlarında 2024’te çift haneli büyüme görmeyi bekliyor. 

Obezite ilaçların başarısı ve ilaçlara yönelik pazarlama çabaları, 2023 yılında sırasıyla 47% ve 52% yükselen Novo ve Eli Lilly hisselerinde bir satın alma çılgınlığı yarattı.

🎯 Diğer Sektörleri de Etkiliyor

Söz konusu ilaçların başarısı, yatırımcıları obezite salgınından kâr eden sağlık şirketlerinin hisselerini satmaya sevk etti çünkü bu ilaçlar diyabet, uyku apnesi ve aşırı kilonun şiddetlendirdiği diğer rahatsızlıkları tedavi ediyor. Bazı gıda ve ambalaj şirketleri de ilaçların talep üzerinde etkili olabileceğini söyledi.

Bazı şirketler, klinik deneylerin hastaların 68 hafta boyunca vücut ağırlıklarının ortalama 15%’ini kaybetmelerine yardımcı olabileceğini gösterdiği GLP-1 ilaçları nedeniyle tüketici davranışlarında değişiklikler görüyor.

Örneğin Johnson & Johnson geçen ay, obezite cerrahisinde kullanılan cihazlarının satışlarının, birçok obez hastanın kilo verme ilaçlarına yönelmesi nedeniyle darbe aldığını bildirdi.

Morgan Stanley tarafından ağustos ayında kilo kaybı için GLP-1 ilaçları kullanan 300 kişiyle yapılan bir ankete katılanların 77%’si fast-food restoranlarını “daha az sıklıkta” ziyaret ettiklerini belirtti.

Öte yandan GLP-1 ilacı, dolaylı olarak havayolları gibi diğer şirketler üzerinde olumlu etkiler yaratabilir. Bir Jefferies analisti, United Airlines’ın (UAL) verilerini kullanarak ortalama bir yolcunun 10 kilo daha hafif olması halinde şirketin 80 milyon dolar maliyetle yılda 27,6 milyon galon yakıt tasarrufu yapabileceğini ortaya koyuyor. 

Obezite İlacı Pazarı Büyüyor, Bu Hisselere Dikkat!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, Insider