Borsa Haberleri

Bob Iger Sözünü Tuttu: Disney, Güçlü Bilançosunda Tahminleri Aştı

November 9, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Bob Iger Sözünü Tuttu: Disney, Güçlü Bilançosunda Tahminleri Aştı

Walt Disney (DIS), kısmen ESPN+’den elde ettiği kâr ve tema parklarında devam eden büyüme sayesinde analist beklentilerini aşan rakamlar açıkladı. Reklam gelirlerinde süregelen baskıya karşılık şirketin streaming abonelikleri büyümeye devam etti. 

Bilanço açıklamasını takiben, Disney hissesi piyasa öncesi işlemlerde 4%’ün üzerinde yükseldi.

Şirket, 30 Eylül’de sona eren mali dördüncü çeyrekte, konsensüs 21,33 milyar doların üzerinde, yıllık bazda 5% artışla toplam 21,24 milyar dolar gelir elde etti. Düzeltilmiş hisse başına kâr da 0,82 dolarla 0,70 dolarlık analist beklentlerini aştı. 

Ayrıca şirketin streaming segmenti Disney+ abonelikleri 150,2 milyona ulaşarak, 148,15 milyon beklentinin üzerinde geldi. 

Bob Iger Sözünü Tuttu: Disney, Güçlü Bilançosunda Tahminleri Aştı

Bu dönemde Disney’nin net kârı 264 milyon dolar veya hisse başına 0,14 dolar seviyesine ulaşarak, geçen yılın aynı dönemindeki 162 milyon dolar veya hisse başına 0,9 doların üzerinde geldi. 

Öte yandan şirketin reklam gelirlerindeki düşüş, esasen Disney’nin ABC Network’ünden ve çeyrek boyunca daha düşük siyasi reklam geliri elde eden diğer televizyon kanallarından kaynaklandı. Yaz boyunca CEO Bob Iger, şirketin televizyon varlıklarını satmaya açık olabileceğini söylemişti.

Iger “İleriye baktığımızda, başarımızın merkezinde yer alacak dört temel yapı fırsatı var: yayın işimizde önemli ve sürdürülebilir kârlılık elde etmek, ESPN’i önde gelen dijital spor platformu haline getirmek, film stüdyolarımızın üretimini ve ekonomisini iyileştirmek ve parklar ve deneyimler işimizdeki büyümeyi hızlandırmak.” dedi. 

Disney ayrıca maliyet tabanını “agresif bir şekilde yönetmeye” devam etmeyi planladığını ve maliyet düşürme önlemlerini 2 milyar dolar daha artırarak 7,5 milyar dolara yükselttiğini belirtti. 

Bob Iger Sözünü Tuttu: Disney, Güçlü Bilançosunda Tahminleri Aştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Walt Disney Company