Borsa Haberleri

Microsoft ve Oracle’dan Bing Anlaşması

November 8, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft ve Oracle’dan Bing Anlaşması

Oracle (ORCL), Microsoft (MSFT) ile yapay zekâ tekliflerini artırmaya yardımcı olmak için Microsoft Bing’in günlük aramalarını güçlendirmek amacıyla “çok yıllık bir anlaşma” imzaladığını duyurdu.

Anlaşmaya göre Microsoft, yapay zekâ modellerinin kullanıcılara sonuçlar sunması için kendi Azure AI altyapısının yanı sıra Oracle Cloud Infrastructure AI altyapısını da kullanacak.

Microsoft Arama ve Yapay Zekâ Küresel Pazarlama Başkanı Divya Kumar “Oracle ile işbirliğimiz ve Oracle Bulut altyapısının Microsoft Azure Yapay Zekâ altyapımızla birlikte kullanılması, müşterilere erişimi genişletecek ve arama sonuçlarımızın çoğunun hızını artıracak.” dedi. 

Ekim ayında Oracle, kurumlarda yapay zekânın benimsenmesini artırmak için Nvidia (NVDA) ile bir anlaşma imzalamıştı. Anlaşma kapsamında Oracle mevcut bulut kapasitesine A100 ve yakında piyasaya sürülecek olan H100 de dahil olmak üzere “on binlerce” Nvidia GPU’sunu eklemişti.

Ağustos ayında UBS, Microsoft gibi yazılım şirketleri için GPU kısıtlaması riskinin oldukça gerçek olduğunu ve gelecek yıl yapay zekâ gelir akışları oluşturma yeteneklerini etkileyebileceği uyarısını yapmıştı.

Microsoft ve Oracle’dan Bing Anlaşması

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha