Borsa Haberleri

Yapay Zekâ Rekabeti Hızlanıyor: Amazon’un Yeni Projesi Olympus

November 8, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Yapay Zekâ Rekabeti Hızlanıyor: Amazon’un Yeni Projesi Olympus

Amazon (AMZN), OpenAI ve Alphabet’in (GOOGL) en iyi modellerine rakip olabileceğini umduğu iddialı bir büyük dil modelinin (LLMs) eğitimi için milyonlarca yatırım yapıyor.

Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre kod adı “Olympus” olan model, 2 trilyon parametreye sahip ve bu da söz konusu yapay zekâ modelini şu an eğitilen en büyük modellerden biri haline getiriyor. Olympus modeli üzerinde çalışan ekibin başında, Alexa’nın eski başkanı ve şu anda doğrudan CEO Andy Jassy’ye bağlı Rohit Prasad bulunuyor.

Bir karşılaştırma yapmak gerekirse; bu alanda mevcut en iyi modellerden biri olan Microsoft (MSFT) destekli OpenAI’ın GPT-4 modeli bir trilyon parametreye sahip.

Amazon hâlihazırda Titan gibi daha küçük modelleri eğitmiş durumda. Şirket ayrıca Anthropic ve AI21 Labs gibi yapay zekâ modeli girişimleriyle ortaklık kurarak bunları Amazon Web Services (AWS) kullanıcılarına da sundu.

Kaynaklar, Amazon’un kendi geliştirdiği modellere sahip olmanın, kurumsal müşterilerin en iyi performans gösteren modellere erişmek istediği AWS’de tekliflerini daha cazip hale getirebileceğine inandığını ve yeni modelin piyasaya sürülmesi için belirli bir zaman çizelgesi olmadığını belirtti.

Yapay Zekâ Rekabeti Hızlanıyor: Amazon’un Yeni Projesi Olympus

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters