Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Detroit Zaferi, Apple Lansmanı, Meta Abonelikleri

November 3, 2023 • 6 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Detroit Zaferi, Apple Lansmanı, Meta Abonelikleri

Neredeyse hepimizin favori mevsimi olan yaz bitse de şimdi sıcak kahvelerimizi yudumlayıp ağaçlardan düşen yaprakları izleyebileceğimiz sonbaharı selamlama zamanı. 

Hafta içleri iş yoğunluğu ve gündelik koşturmacalardan vakit bulup gündemde ne var ne yok bakmaya fırsat bulamamış olabilirsin. Öyleyse hiç merak etme çünkü kaçırdığın önemli ne var ne yok tüm haberleri senin için derledik. Dilersen haftanın en önemli olaylarına beraber bakalım. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Detroit Zaferi, Apple Lansmanı, Meta Abonelikleri

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine şirketlerin yeni açıklamaları damga vurdu. Ayrıca bazı şirketlere yönelik gelişmeler hisseleri de dalgalandırdı. Öte yandan tam gaz devam eden bilanço sezonunda bazı şirketler yatırımcılarının yüzünü güldürürken, diğerleri hayal kırıklığına uğrattı.

📍 Geçtiğimiz haftaya damgasını vuran teknoloji bilançolarının ardından, sektörü temsilen bu hafta Apple’ın (AAPL) rakamları geldi. Öte yandan McDonald’s (MCD) ve Starbucks (SBUX) rakamları da tüketici talebindeki güçlü talebin bir kez daha altını çizdi. 

  • Apple, dördüncü çeyrek bilançosunda analist tahminlerini aşsa da yatırımcılarını memnun edemedi. Apple, yılın dördüncü çeyreğinde 89,5 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 1,46 dolar kâr bildirerek beklentileri aştı. Piyasa beklentisi şirketin 89,3 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 1,39 dolar kâr bildirmesi yönündeydi. Net kâr, bir önceki yılın aynı döneminde 20,72 milyar dolar veya hisse başına 1,29 dolar iken bu çeyrekte 22,96 milyar dolar veya hisse başına 1,46 dolar olarak gerçekleşti.
  • McDonald’s üçüncü çeyrekte yaptığı fiyat artışlarıyla, gelir ve kârında analist beklentilerini aşan rakamlar açıkladı. Fast food devi üçüncü çeyrekte 2,32 milyar dolar veya hisse başına 3,17 dolar net kâr açıkladı. Geçen yılın aynı dönemde şirketin net kârı 1,98 milyar dolar veya hisse başına 2,68 dolardı. Zincir mağaza satışları, şirketin geçtiğimiz üç aylık dönemde yaptığı stratejik fiyat artışlarından destek bularak 8,1% yükseldi. McDonald’s geçen yılın aynı dönemine göre fiyat artışlarının miktarını açıklamasa da satışlarındaki büyümenin pazarlama kampanyaları ve teslimatlarla da desteklendiğini belirtti.  
Haftanın Manşetleri: Detroit Zaferi, Apple Lansmanı, Meta Abonelikleri
  • Starbucks, ABD’de daha pahalı içeceklere yönelik güçlü talebin etkisiyle bilançosunda analistlerin beklentilerini aşan rakamlar açıkladı. Şirket, mali dördüncü çeyrekte 9,37 milyar dolar gelirden hisse başına 1,06 dolar kâr elde etti. Analistler, şirket gelirlerinin 9,29 milyar dolar, hisse başına kârının da 0,97 dolar olmasını bekliyordu. Bu dönemde şirketin zincir mağaza satışları, kafelerine gelen müşteri trafiğindeki 3%’lük artışa paralel olarak 8% yükseldi. Analistler, zincir mağaza satışlarında 6,8%’lik bir büyüme bekliyordu ancak şirketin yurtiçi lokasyonları bu tahminden daha iyi performans gösterdi.

United Auto Workers (UAW) geçtiğimiz hafta Ford Motor (F) ve cumartesi günü Stellantis (STLA) vardığı anlaşmaların ardından General Motors (GM) ile el sıkıştı. Böylece sendikanın Detroit Üçlü’sü olarak bilinen şirketlere karşı başlattığı altı haftalık grevler sona erecek.

📱 Meta Platforms (META) AB düzenlemelerine uyum sağlamak amacıyla Avrupa’daki kullanıcılara Facebook ve Instagram’ı reklamsız kullanabilecekleri bir abonelik planı sunacağını açıkladı. Aylık abonelikler web kullanıcıları için 9,99 Avro (10,58 dolar), iOS ve Android kullanıcıları için de 12,99 (13,78 dolar) Avro olacak. 

💻 Apple, bilgisayar çipleri pazarının hızlanmasıyla şaşılacak derecede geç bir lansman saatinde yeni bilgisayar çipleri, MacBook Pro dizüstü bilgisayarları ve iMac modelini tanıttı. MacBook Pro ve iMac modellerini de içeren yeni bilgisayarlar önümüzdeki hafta satışa sunulacak. Geçen yılki modellerle aynı tasarıma sahip olan bu bilgisayarlar sadece yeni çiplere sahip olacak. 

Haftanın Manşetleri: Detroit Zaferi, Apple Lansmanı, Meta Abonelikleri

🚗 China Passenger Car Association, ABD’li otomobil üreticisi Tesla’nın (TSLA) ekim ayında bir önceki aya göre 2,6% düşüşle 72.115 Çin yapımı elektrikli araç teslim ettiğini açıkladı. Elektrikli araç devinin Çin yapımı Model 3 ve Model Y araçlarının satışları bir önceki yıla göre ise 0,6% arttı.

💸 ABD’nin üst düzey çiplere getirdiği son ihracat kısıtlamaları Nvidia’yı (NVDA) önümüzdeki yıl Çin’e göndereceği milyarlarca dolarlık siparişi iptal etmeye zorlayabilir. Bu yıl için Çin’den gelen gelişmiş yapay zekâ çipi siparişlerini çoktan teslim eden şirket, yeni kısıtlamalar kasımda yürürlüğe girmeden önce gelecek yılın siparişlerini teslim etmeyi planlıyordu. Büyük Çinli firmaların gelecek yılki siparişlerinin 5 milyar doları aştığı söyleniyor. 

💼 Büyük bir borç yığını ve ağır zararlarla mücadele eden WeWork (WE) önümüzdeki hafta kadar erken bir tarihte iflas başvurusunda bulunmayı planlıyor. WeWork’ün iflas başvurusunda bulunması, 2019 yılında 47 milyar dolar değer biçilen şirket için talihin çarpıcı bir şekilde tersine dönmesi ve yatırımcı SoftBank için milyarlarca dolarlık zarar anlamına gelecek.

🫶 Analist Favorileri

Bu haftanın analist favorileri arasında teknolojiden yarı iletkenlere, enerjiden finansa birçok şirket yer alıyor. 

Haftanın Manşetleri: Detroit Zaferi, Apple Lansmanı, Meta Abonelikleri

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; geleneksel olarak kasım ayında iyi performans gösteren Dow hisseleri ve Goldman’ın piyasalardaki aşırı satış dalgasının alım fırsatı oluşturduğunu düşündüğü isimler yer alıyor.

🎯 Analistler, borsalar için genellikle oldukça iyi geçen kasım ayında, UnitedHealth (UNH), 3M (MMM), Boeing (BA) ve Caterpillar’ın (CAT) değer kazanmasını bekliyor.

🎯 Goldman Sachs, yüksek faiz oranları ve ekonomik yavaşlama endişeleri ışığında borsalarda görülen satış dalgasının bu isimler için bir alım fırsatı oluşturduğuna inanıyor: Amkor Technology (AMKR), AGCO (AGCO), Patterson-UTI Energy (PTEN), Devon Energy (DVN), GMS (GMS), Terex (TEX), PVH (PVH), Academy Sports and Outdoors (ASO) ve Synchrony Financial (SYF)

Haftanın Manşetleri: Detroit Zaferi, Apple Lansmanı, Meta Abonelikleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı