Borsa Haberleri

ABD Kısıtlamaları Nvidia’ya 5 Milyar Dolarlık Bir Siparişe Mal Olabilir

October 31, 2023 • 2 dakika okuma süresi
ABD Kısıtlamaları Nvidia’ya 5 Milyar Dolarlık Bir Siparişe Mal Olabilir

ABD’nin üst düzey çiplere getirdiği son ihracat kısıtlamaları Nvidia’yı (NVDA) önümüzdeki yıl Çin’e göndereceği milyarlarca dolarlık siparişi iptal etmeye zorlayabilir.

Wall Street Journal’ın konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere dayandırdığı haberine göre şirket, bu yıl için Çin’e verdiği gelişmiş yapay zekâ çipi siparişlerini çoktan teslim etti ve yeni kısıtlamalar kasımda yürürlüğe girmeden önce gelecek yılın siparişlerini teslim etmeyi planlıyordu. 

Ancak Biden yönetimi geçen hafta Nvidia’yı ihracat kontrollerinin “derhal” yürürlüğe girdiği konusunda bilgilendirdi. Kaynaklara göre Alibaba (BABA), TikTok’un sahibi ByteDance ve Baidu (BIDU), 2024 yılında teslim edilmek üzere Nvidia’dan büyük siparişler vermişti. Büyük Çinli firmaların gelecek yılki siparişlerinin 5 milyar doları aştığı söyleniyor.

Bir şirket sözcüsü, Nvidia’nın ek tedarik arayışında olduğunu ve kısıtlamalardan etkilenen grafik çipleri kullanan gelişmiş yapay zekâ bilgi işlem sistemlerini ABD’deki ve yurtdışındaki müşterilere tahsis etmeyi planladığını söyledi. Şirket ayrıca, Çin’den yeni yapay zekâ çipi siparişi almayı da durdurdu.

✍️ Hatırlayalım: Yeni kısıtlamalar, bir performans ölçütünü aşan yapay zekâ çipleri üreten herhangi bir şirketin, Çin’e ve bazı diğer ülkelere ihracat yapmadan önce ABD Ticaret Bakanlığı’ndan bir lisans almasını gerektiriyor. 

Bu durumdan en çok Nvidia’nın etkilenmesi bekleniyor çünkü şirketin yapay zekâ çipleri sektörün en gelişmiş ve en yaygın kullanılan çipleri. Teknoloji devi, ürünlerine yönelik dünya çapındaki talep göz önüne alındığında, bilançosu üzerinde yakın vadeli anlamlı bir etki beklemediğini açıklamıştı.

❗️ Ancak analistler satışların uzun vadede etkilenmesini bekliyor. Morgan Stanley, “Gri alandaki geniş tabanlı lisans gereklilikleri, talebin 20%-25%’ini oluşturan bir bölge için daha fazla maddi belirsizlik yaratıyor.” uyarısında bulunmuştu. 

ABD Kısıtlamaları Nvidia’ya 5 Milyar Dolarlık Bir Siparişe Mal Olabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha