Apple Haberleri

Apple Bilanço İncelemesi: Beklentileri Aştı Ama…

November 3, 2023 • 6 dakika okuma süresi
Apple Bilanço İncelemesi: Beklentileri Aştı Ama…

Dün gece kapanış sonrası 2023 4. çeyrek bilançosunu açıklayan teknoloji devi Apple, analist tahminlerini aşsa da dört çeyrek boyunca düşüş kaydetti. 

Diğer yandan şirket tarafından önümüzdeki çeyrek gelirlerinin geçen yıla paralel gerçekleşmesinin beklendiğinin açıklanması sonrasında hisse fiyatı 3% düşüşle 171,57 dolara geriledi.

Apple’ın sunduğu rakamların ve açıklamaların üzerinden geçerek notlarımıza göz atalım. 🔍

Dilersen buraya tıklayarak rapora ulaşabilirsin.  👈

Beklentilerin Üstünde Sonuçlar 📊

Apple Bilanço İncelemesi: Beklentileri Aştı Ama…

Apple, yılın dördüncü çeyreğinde 89,5 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 1,46 dolar kâr bildirerek beklentileri aştı.

Piyasa beklentisi şirketin 89,3 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 1,39 dolar kâr bildirmesi yönündeydi.

Finansallara Yakından Bakalım 🔍

Apple Bilanço İncelemesi: Beklentileri Aştı Ama…

Net gelir, bir önceki yılın aynı döneminde 20,72 milyar dolar veya hisse başına 1,29 dolar iken bu çeyrekte 22,96 milyar dolar veya hisse başına 1,46 dolar olarak gerçekleşti.

Apple, mali yılın tamamında önceki yıla göre yaklaşık 3% düşüşle 383,29 milyar dolarlık satış bildirdi. Çeyrek gelirleri ise geçen çeyreğe göre 1%′den az düştü.

📱 iPhone Para Sağmaya Devam Ediyor

Şirketin iPhone satışları Wall Street’in beklentilerine paralel gerçekleşti ve geçen yıla göre 2%′den fazla arttı. iPhone segmenti şirketin büyüme gösteren tek ürünü oldu ancak dönem sonu yeni iPhone 15’in lansmanına denk geldiği için önümüzdeki çeyreklerde iPhone 15’in de gelire olan katkısı yakından takip edilecek.

Apple CEO’su Tim Cook, iPhone 15′in geçen yılın son çeyreğindeki iPhone 14′ten daha iyi performans gösterdiğini söyledi.  

Ayrıca Cook, Apple’ın daha pahalı olan Pro ve Pro Max iPhone’larının yüksek talep nedeniyle tedarik kısıtlamaları yaşadığını da sözlerine ekledi.

💻 Mac ve iPad Gelirlerinde Belirgin Düşüş

Apple’ın Mac ve iPad satışları bu çeyrekte düşüş yaşadı.

Apple CFO’su Maestri, üçüncü çeyrek sonuçlarının ardından analistlerle yaptığı görüşmede iPad ve Mac satışlarının çift haneli yüzdelerle düşeceği konusunda uyarmıştı. 

Mac satışları Wall Street beklentilerinin altında gerçekleşti ve yıllık bazda neredeyse 34% düştü.

Apple, geçen ay yeni MacBook Pro ve iMac için lansman etkinliği düzenledi. Yeni cihazların satışları çeyreğe dahil edilmezken Apple, yeni M3 çipleri sayesinde yeni ürünlerin satışlarını artırabileceğinin sinyallerini verdi. 

Apple CEO’su Cook, Mac satışlarının dördüncü çeyreklerde parladığını ve bu yıl gerçekleşen düşüşün arz kesintisinden dolayı gerçekleştiğini söyledi. Cook, “Mac’in Aralık çeyreğinde önemli ölçüde daha iyi bir çeyrek geçireceğini düşünüyorum. M3′ümüz ve yeni ürünlerimiz var.” diye ekledi. Ayrıca Cook, bilgisayarlara yönelik genel pazarın zorlayıcı olduğunu ifade etti.

iPad’lerden elde edilen gelir de geçen yılın aynı dönemine göre 10% düşüş gösterdi. Apple bu yıl tatil sezonu öncesinde yeni ürünler duyurmadı. 

🎧 Giyilebilir Ürün Gelirleri Hafif Ekside

Apple’ın AirPods ve Apple Watch gibi ürünlerini içeren giyilebilir ürünler segmenti de yıldan yıla küçülerek 3%′ten fazla düştü.  

🧑‍💻 Hizmet Gelirleri Öne Çıktı

Apple’ın iCloud depolama ve Apple Music gibi çevrimiçi hizmetlerinin yanı sıra AppleCare gibi garanti ürününü de içeren hizmet segmenti bu çeyrekte parladı. Hizmet gelirleri, analist beklentilerini aşarak bir önceki yıla göre 16% artış gösterdi ve 22,31 milyar dolar gelir kaydetti.  

Gelirin büyük bir kısmı, son haftalarda Adalet Bakanlığı‘nın Google’a karşı açtığı antitröst davasının bir parçası olarak vurgulanan, Apple’ın tarayıcısı Safari’deki varsayılan arama motoru için Google ile yaptığı anlaşmadan geliyor. Apple’a yapılan bu ödemenin bu yıl tahmini olarak 19 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

Apple CEO’su Cook, App Store satışları, reklamlar (Google anlaşması dahil), iCloud, ödeme hizmetleri ve Apple Music gibi hizmet bileşenlerinin çeyrekte iyi performans gösterdiğini ve Apple’ın mevcuttaki rekorunu kırarak büyümenin devam ettiği sinyalini verdiğini söyledi. 

Aktif Kullanımda Büyüme Öngörüsü 📈

Apple CFO’su Maestri, yaptığı açıklamada Apple’ın kurulu cihaz tabanının veya şu anda aktif kullanımda olan iPhone, Mac ve iPad sayısının çeyrek boyunca tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını ancak şirketin kesin bir sayı vermediğini belirtti.

Analistler, Apple’ın kurulu tabanındaki büyümenin, hizmet bölümünün gelecekte de büyüyeceğini gösterdiğini söylüyor.  

Şirket CEO’su Cook, Apple’ın 1 milyardan fazla ücretli aboneye sahip olduğunu, bunların arasında hem Apple’ın kendi hizmetlerinin hem de App Store’da yinelenen şekilde faturalandırılan uygulamaların bulunduğunu söyledi.

Nakitler Hâlâ Çok Fazla 💰

Şirket, nakit birikimini borçla dengelemeye çalışmasına rağmen elinde büyük miktarda nakit ve nakit benzeri menkul kıymet bulundurmaya devam ediyor. Son bilançoda Apple’ın elinde 162,1 milyar dolar nakit bulunduğunu açıklandı. Geçen çeyrekte ise şirket 166,5 milyar dolar nakit bulunduruyordu.

💵 Geri Alımlar ve Temettü

Apple, çeyrek boyunca hisse geri alımları ve temettüler için 25 milyar dolar harcadığını açıkladı. Yıl boyunca 77,6 milyar dolar geri alım planlansa da 89,4 milyar dolarlık hisse geri alındı ve dolaşımdaki hisse sayısı 2,7% azaldı.

Ayrıca şirket mayıs ve ağustosta olduğu gibi bu ay da hisse başına 0,24 dolar temettü ödeyecek.

Apple, nakit fazlasını borçların yanı sıra geri alım ve temettülerle dengelemeye çalışıyor.

1Ç24 Beklentileri 🤔

Apple resmi olarak bir beklenti sunmasa da şirket CFO’su Maestri, önümüzdeki çeyrekte gelirin geçen yıla benzer olmasını beklediklerini söyledi. Dolayısıyla 0% büyüme beklenmesi ifade edildikten sonra hisse senedinde satışlar takip edildi.

Geçen yılın aynı döneminde Apple’ın geliri 117,15 milyar dolardı.

Analistler Apple’ın önümüzdeki çeyrekte 122,98 milyar dolar gelir bildirmesini bekliyor. Bu beklenti, yıllık yaklaşık 5% gelir büyümesine işaret ediyordu.

Analistlerin beklentileri, iPhone 15’in tedarikinde yaşanan zorlukları kapsamıyordu.

🇨🇳 Çin’deki Satışlar Yatay Seyrediyor

Apple’ın üçüncü büyük pazarı olan Çin’deki faaliyetleri, yatırımcıların Huawei’nin artan rekabetinden endişe duyması nedeniyle yakından izleniyor. Bakıldığında Çin’deki satışlar bu yıl sabit kaldı. Apple; Hong Kong ve Tayvan’ın da dahil olduğu bölgeden 15,08 milyar dolar gelir elde etti.

Analist Beklentileri: 15% Getiri Potansiyeli

Apple, analistler tarafından 203,35 dolar hedef fiyat ve “AL” notuyla tavsiye ediliyor. Kapanış fiyatına göre AAPL hissesi 15% getiri potansiyeli sunuyor.

Apple Bilanço İncelemesi: Beklentileri Aştı Ama…

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı