Borsa Haberleri

Starbucks Güçlü Müşteri Talebiyle Satışlarını Artırdı

November 3, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Starbucks Güçlü Müşteri Talebiyle Satışlarını Artırdı

Starbucks (SBUX), ABD’de daha pahalı içeceklere yönelik güçlü talebin etkisiyle bilançosunda analistlerin beklentilerini aşan rakamlar açıkladı. 

Şirket, mali dördüncü çeyrekte 9,37 milyar dolar gelirden hisse başına 1,06 dolar kâr elde etti. Analistler, şirket gelirlerinin 9,29 milyar dolar, hisse başına kârının da 0,97 dolar olmasını bekliyordu. 

1 Ekim’de sona eren çeyrek dönemde kahve devinin şirkete atfedilebilecek net kârı 1,2 milyar dolar oldu. Bu rakam, geçen yıl 878,3 milyon dolar seviyesindeydi. 

Bu dönemde şirketin zincir mağaza satışları, kafelerine gelen müşteri trafiğindeki 3%’lük artışa paralel olarak 8% yükseldi. Analistler, zincir mağaza satışlarında 6,8%’lik bir büyüme bekliyordu ancak şirketin yurtiçi lokasyonları bu tahminden daha iyi performans gösterdi.

Starbucks’ın ana pazarı ABD’deki ortalama hesap 6% artarken, trafik 2% yükseldi. Kuzey Amerika dışında, zincir mağaza satışları daha fazla müşteri ziyaretinin etkisiyle 5% arttı.

🚀 Çin Toparlanmasından Destek Aldı

Starbucks Güçlü Müşteri Talebiyle Satışlarını Artırdı

Starbucks’ın en büyük ikinci pazarı olan Çin’de ise zincir mağaza satışları 5% arttı. Müşteri trafiği 8% yükseldi ancak ortalama hesap 3% düştü. Bir yıl önce Çin’deki zincir mağaza satışları, Çin hükümetinin uzun süredir uyguladığı COVID politikasının trafiği engellemesi nedeniyle 16% gerilemişti. 

Çin, birkaç ay sonra bu politikayı geri aldı ancak Starbucks’ın ülkedeki kafeleri düzensiz bir toparlanma ile karşı karşıya kaldı. Yatırımcıların piyasaya ilişkin korkuları da son aylarda hisse üzerinde baskı yarattı.

🎯 Küresel Ayak İzini 7% Artırmayı Öngörüyor

Öte yandan 2024 mali yılına bakıldığında Starbucks, zincir mağaza satışlarında önceki 7% ile 9%’luk büyüme tahminine kıyasla 5% ile 7%’lik bir büyüme bekliyor. Şirket, 15%-20% aralığındaki hisse başına kâr tahminini ise koruyor. 

Şirket, 2024 mali yılında küresel ayak izini 7% oranında artıracağını tahmin ediyor. ABD’deki ayak izinin 4%, Çin’deki ayak izinin ise 13% genişlemesi bekleniyor.

Starbucks, Çin’in mali yılın son üç çeyreğinde zincir mağaza satışlarında 4% ile 6% aralığında bir büyüme kaydedeceğini öngörüyor.

Starbucks Güçlü Müşteri Talebiyle Satışlarını Artırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Starbucks