Borsa Haberleri

Apple Yeni M3 Çiplerini Tanıttı

October 31, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Apple Yeni M3 Çiplerini Tanıttı

Bilgisayar çipleri pazarının hızlandığına dair son gelişmeler ışığında, Apple (AAPL) dün gece şaşılacak derecede geç bir lansman saatinde yeni bilgisayar çipleri, MacBook Pro dizüstü bilgisayarları ve iMac modelini tanıttı. 

Yaklaşan tatil alışveriş sezonu öncesinde yeni çipler, küresel masaüstü bilgisayar (PC) satışlarındaki yavaşlama karşısında haziran çeyreğinde satışları 7% düşen Apple’ın Mac serisini yenileyecek.

MacBook Pro ve iMac modellerini de içeren yeni bilgisayarlar önümüzdeki hafta satışa sunulacak. Geçen yılki modellerle aynı tasarıma sahip olan bu bilgisayarlar sadece yeni çiplere sahip olacak. 

Apple’ın iMac’i Nisan 2021’den bu yana yenilenmemişti ve MacBook Pro modelleri de en son ocak ayında bir çip güncellemesi almıştı. 

Önümüzdeki günlerde üçüncü çeyrek bilançosunu açıklamaya hazırlanan Apple Cadılar Bayramı temalı lansman etkinliğinde, yeni çiplerin önemli bir güncelleme olduğunu; daha yüksek hız, uzun pil ömrü ve üst düzey yapay zekâ uygulamaları geliştirmek için gereken gücü sağladığını söyledi. 

Apple Yeni M3 Çiplerini Tanıttı

Lansman etkinliğinde Apple yöneticileri, makinelerin 2020 yılında aşamalı olarak kullanımdan kaldırılmaya başlanan Intel (INTC) tabanlı Mac’lerden önemli ölçüde daha hızlı ve daha verimli olduğunu vurguladı.

Apple ayrıca 14 inç MacBook Pro’nun başlangıç fiyatını 1.999 dolardan 1.599 dolara düşürdü ancak geçen yılki modelde yer alan “Pro” seviyesi çip yerine daha az güçlü bir M3 çip kullanıyor.

Dilersen Apple etkinliğinde açıklanan yeniliklerin detaylarına birlikte bakalım:

📌 Yeni Çipler

Apple Yeni M3 Çiplerini Tanıttı
 • Apple, tümü daha geniş M3 ürün başlığı altında olmak üzere üç yeni çip duyurdu. 
 • Başlangıç seviyesi M3, 40% daha hızlı M3 Pro ve yapay zekâ geliştiricileri ve 3D sanatçılar için 250% daha hızlı M3 Max çip sunuluyor.
 • Apple, tüm M3 çiplerinin bir dizüstü bilgisayarda 22 saate kadar pil ömrü sağlayabileceğini söylüyor.
 • M3, 8 çekirdekli bir merkezi işlem birimine ve 10 çekirdeğe kadar grafik işlem birimine sahip.
 • M3 Pro, 12 çekirdekli bir CPU’ya ve 18 çekirdekli bir GPU’ya sahip.
 • M3 Max, 16 çekirdekli bir CPU’ya ve GPU’sunda 40 kadar çekirdeğe sahip. Apple, bu çipin yapay zekâ yazılımı geliştirmek için kullanılabileceğini söylüyor.

📌 Yeni MacBook ve iMac Modelleri

 • Güncellenen 14 inç MacBook Pro: Apple, M3 işlemcili ve 1.599 dolardan başlayan yeni bir model sundu. Geçen yılki model 1.999 dolardan başlıyordu ancak daha hızlı bir “Pro” seviye işlemciye sahipti.
 • M3 Pro’lu 14 inç MacBook Pro 1.999 dolardan başlıyor veya çip belirli bir ücret karşılığında M3 Max’e yükseltilebiliyor.
 • Güncellenen 16 inç MacBook Pro: Şirketin en büyük ve en güçlü dizüstü bilgisayarı. M3 Pro ile 2.499 dolardan başlıyor veya ek bir ücret karşılığında M3 Max’e yükseltilebiliyor.
 • Apple’ın MacBook Pro’larında USB-C bağlantı noktalarına ek olarak bir HDMI bağlantı noktası ve bir SD kart yuvası bulunurken, Apple’ın MacBook Air modellerinde yalnızca USB-C bağlantı noktaları bulunuyor.
 • Güncellenen 24 inç iMac masaüstü bilgisayar 1.299 dolardan başlıyor. Bir önceki modelde M1 çip kullanılırken bu modelde M3 çip kullanılıyor.

Apple Yeni M3 Çiplerini Tanıttı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC