Borsa Haberleri

Nvidia ve Arm, Bilgisayar Çipleriyle Intel’e Rakip Olacak

October 24, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Nvidia ve Arm, Bilgisayar Çipleriyle Intel’e Rakip Olacak

Hepimizin artık aşina olduğu bir gerçek var: Nvidia (NVDA) yapay zekâ bilişim çipleri pazarının tartışılmaz lideri. Şirket, şimdi Intel’in (INTC) uzun bir süredir domine ettiği bilgisayar çiplerinde de pazar payı arayışına girdi. 

Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre Nvidia, Microsoft’un (MSFT) Windows işletim sistemini çalıştıracak ve Arm Holdings’in (ARM) teknolojisini kullanacak merkezi işlem birimleri (CPU) tasarlamaya başladı.

Yapay zekâ çip devinin yeni arayışı, Microsoft’un çip şirketlerinin Windows PC’ler için Arm tabanlı işlemciler üretmesine yardımcı olma çabasının bir parçası. 

Araştırma şirketi IDC’nin üçüncü çeyrek ön verilerine göre Microsoft’un planları, Mac bilgisayarları için kendi Arm tabanlı çiplerini piyasaya sürmesinden bu yana geçen üç yıl içinde pazar payını neredeyse iki katına çıkaran Apple’ı (AAPL) hedef alıyor.

Nvidia ve Arm, Bilgisayar Çipleriyle Intel’e Rakip Olacak

Konuya aşina iki kişiye göre bir diğer çip şirketi Advanced Micro Devices (AMD) da Arm teknolojisine sahip PC’ler için çipler üretmeyi planlıyor.

Kaynaklar, Nvidia ve AMD’nin 2025 gibi kısa bir süre içinde PC çipleri satmaya başlayabileceğini belirtti. Böylece Nvidia ve AMD, 2016 yılından bu yana dizüstü bilgisayarlar için Arm tabanlı çipler üreten Qualcomm’a (QCOM) katılacak. 

Reuters’a konuşan kaynaklara göre Qualcomm, bugün Windows sorumlu başkan yardımcısı Pavan Davuluri de dahil olmak üzere Microsoft yöneticilerinin katılacağı bir etkinlikte, eski Apple mühendislerinden oluşan bir ekibin tasarladığı amiral gemisi çip hakkında daha fazla ayrıntı açıklamayı planlıyor.

👀 Microsoft Yeni İşbirliklerinin Peşine Düşebilir

Nvidia, AMD ve Qualcomm’un çabaları; Intel’in uzun süredir hâkim olduğu ancak Apple’ın (AAPL) artan baskısı altında kalan PC sektörünü sarsabilir. Apple’ın özel çipleri Mac bilgisayarlara daha iyi pil ömrü ve daha fazla enerji kullanan çiplere rakip olan hızlı bir performans sağladı. 

Kaynaklardan biri, Microsoft’taki yöneticilerin Apple’ın Arm tabanlı çiplerinin yapay zekâ işleme de dahil olmak üzere ne kadar verimli olduğunu gözlemlediklerini ve benzer performansa ulaşmak istediklerini söyledi.

2016 yılında Microsoft, Windows işletim sistemini uzun süredir akıllı telefonlara ve küçük bataryalarına güç veren Arm’ın temel işlemci mimarisine taşıma çabalarına öncülük etmesi için Qualcomm’u görevlendirdi. Konuya aşina iki kaynağa göre Microsoft, Qualcomm’a 2024 yılına kadar Windows uyumlu çipler geliştirmesi için bir münhasırlık anlaşması verdi.

İki kaynağın Reuters’a verdiği bilgiye göre Microsoft, münhasırlık anlaşması sona erdiğinde başkalarını pazara girmeye teşvik edecek.

D2D Advisory’nin CEO’su Jay Goldberg, “Microsoft 90’lı yıllardan Intel’e tekrar bağımlı olmak istemediğini, tek bir satıcıya bağımlı olmak istemediğini öğrendi. Arm PC (çiplerinde) gerçekten yükselişe geçerse, Qualcomm’un tek tedarikçi olmasına asla izin vermeyecek.” diyor. 

Nvidia ve Arm, Bilgisayar Çipleriyle Intel’e Rakip Olacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters