Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Çip Rekabeti, Portföy Güncellemeleri, Yeni Grevler

November 17, 2023 • 7 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Çip Rekabeti, Portföy Güncellemeleri, Yeni Grevler

Artık içimizi ısıtan yaz mevsimini tamamen geride bıraktık. Sonbaharın rengarenk yaprakları, serin havası ve neredeyse nostaljik görünümü adeta bizi kışa hazırlarmışçasına sıcak bir hoşgeldinle karşıladı. 

Adına şarkılar yazılan, filmler çekilen, sayfa sayfa kitaplar yazılan sonbaharın son ayı olan kasıma borsalar da iyi başladı. Tarihsel olarak piyasaların yükselişte geçirdiği kasım ayı daha yarılanmadı bile ama şimdiden birbiri ardına gelişmeler piyasayı kasıp kavuruyor. 

“Kasım başlayalı daha ne oldu da gündem bu kadar yoğun?” diyor olabilirsin. Hiç merak etme çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Çip Rekabeti, Portföy Güncellemeleri, Yeni Grevler

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine şirketlerin yeni açıklamaları damga vurdu. Ayrıca bazı şirketlere yönelik gelişmeler hisseleri de dalgalandırdı. Bu hafta hisseleri etkileyen önemli olaylardan biri de yatırım dünyasının önde gelen isimlerinin portföylerinde yaptıkları güncellemeler oldu.

📍 Warren Buffett’tan Bill Gates’e ve Michael Burry’e, bu hafta birçok fon yöneticisi ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Kurumu’na (SEC) üçüncü çeyrekte portföylerindeki değişiklikleri gösteren 13F belgelerini sundu. 

  • Omaha Kâhini Warren Buffett üçüncü çeyrekte portföyünde yeni eklemeler ve çıkarmalar yaparken, pozisyon aldığı yeni bir şirketin gizli kalmasını istedi. Buffett’ın Berkshire Hathaway’i bu dönemde, son birkaç çeyrek dönemdir pozisyonunu azalttığı 780 milyon dolarlık General Motors (GM) hisselerinin tamamını elden çıkardı. GM’in yanı sıra 650 milyon dolar değerdeki Celanese (CE) hisselerini de sattı. Bu dönemde Buffett Liberty Media (LSXMK), Sirius XM Holdings (SIRI) ve Atlanta Braves Holdings’de (BATRK) yeni pozisyonlar aldı. Apple (AAPL), Bank of America (BAC), American Express (AXP), Coca-Cola (KO) ve Chevron (CVX) gibi isimler, yatırım gurusunun portföyündeki aslan payına sahip olmaya devam etti.
  • Milyarder yatırımcı Bill Gates’in Bill & Melinda Gates Foundation Trust’ı üçüncü çeyrekte 51 yeni pozisyon aldı. Gates’in kurucu ortakları arasında yer aldığı ve bir dönem CEO’luk görevini üstlendiği Microsoft’un (MSFT) yatırımının portföyün büyük bir çoğunluğunu oluşturması şaşılacak bir durum değil. Toplam 39,2 milyon hissesine sahip olduğu Microsoft’un yanı sıra üçüncü çeyrekte Gates’in en büyük yatırımı 54,8 milyon hisse ile Canadian National Railway (CNI) oldu. CNR ve MSFT’nin ardından Gates’in en büyük yatırımları 35,2 milyon hisse ile Waste Management (WM) ve 25,1 milyon hisse ile Berkshire Hathaway (BRKA) oldu.
Haftanın Manşetleri: Çip Rekabeti, Portföy Güncellemeleri, Yeni Grevler
  • “The Big Short” kitabı ile akıllara kazınan Michael Burry’nin yatırım şirketi Scion Asset Management, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu 13-F dosyasına göre, portföyündeki yaklaşık iki düzine varlıklarını 13 pozisyona indirdi. Şirket bu dönemde çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren hisseleri satarken, portföyüne Alibaba (BABA), JD (JD) ve Booking’i (BKNG) ekledi. Burry’nin portföyünün en büyük ağırlığını ise elektrikli araç üreticisi Stellantis (STLA) oluşturmaya devam etti.

(Ray Dalio, Cathie Wood, David Tepper ve Bill Ackman’ın portföylerinde yaptıkları güncellemeleri de uygulamamızdan inceleyebilirsin. 👀)

🏁 Nvidia (NVDA), dün üretici yapay zekâ teknolojisin arkasındaki modelleri eğitmek ve dağıtmak için tasarlanan yeni grafik işlem birimi (GPU) H200’ü tanıttı. Yeni GPU, yaygın sohbet robotu OpenAI’ın en gelişmiş büyük dil modeli GPT-4’ü eğitmek için kullandığı çip olan H100’ün bir güncellemesi de diyebiliriz. Büyük şirketler, startup’lar ve devlet kurumları sınırlı sayıdaki bu çiplerden satın almak için adeta bir yarış halinde. 

💻 Microsoft geliştiricilerin yapay zekâ işlemcileri pazarına hakim olan Nvidia’ya alternatif tedarikçiler aradığı bir dönemde, bulutta yapay zekâ için ilk yarı iletkenlerini tanıttı. Cobalt adı verilen ve Arm (ARM) tasarımlarına dayalı genel amaçlı bir çip ile Maia adı verilen özel bir yapay zekâ hızlandırıcısı olmak üzere şirketin iki yeni çipi, önümüzdeki yıl Microsoft’un Azure veri merkezlerinde kullanılmaya başlanacak ve OpenAI ve Copilot gibi hizmetlerini destekleyecek.

🔋 ExxonMobil (XOM), piyasada önde gelen bir lityum üreticisi olma yolunda ilk adımlarını attı. Şirket, 2027 yılına kadar üretime başlamak amacıyla Arkansas’ta çalışmaya başladığını söyledi. Exxon, 2030 yılına kadar yılda 1 milyondan fazla elektrikli aracın ihtiyacını karşılamaya yetecek kadar lityum üretmeyi hedefliyor. Exxon’dan yapılan açıklamada batarya ve elektrikli araç üreticilerle yapılan görüşmelerin de devam ettiği belirtildi.

🚗 Xiaomi (XIACY), Çin’deki ilk elektrikli aracı olan Xiaomi SU7 sedan için satış lisansı başvurusunda bulundu. Şirket bu hamlesiyle, elektrikli araç rekabetinin hâlihazırda yüksel olduğu Çin’de yeni bir oyuncu olmaya hazırlanıyor. Eskiden MS11 kod adıyla anılan aracın Xaomi tarafından değil, Beijing Automotive Industry Holding tarafından üretileceği belirtildi. 

Haftanın Manşetleri: Çip Rekabeti, Portföy Güncellemeleri, Yeni Grevler

💼 Alibaba, Amazon (AMZN) Web Services ve Microsoft Azure ile rekabet eden Alibaba’nın bulut bilişim kolu Cloud Intelligence Group’un bölünmesine artık devam etmeyeceğini söyledi. Alibaba bu bölümü halka açmayı planlıyordu. Çinli teknoloji devinin bu kararının arkasında, ABD’nin Çin’e yapılan çip ihracatı kısıtlamaları yer alıyor. 

Starbucks (SBUX), kahve devinin şehrin çalışma yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla şirkete karşı New York’ta şimdiye kadarki en büyük iş bırakma eylemini başlattı. New York’un Adil Çalışma Haftası yasası, işverenlerin çalışanlarına haftadan haftaya düzenli program yapmalarını, planlanan çalışma saatlerini 14 gün önceden bildirmelerini ve vardiya değişiklikleri için ekstra ödeme yapmalarını öngörüyor. Starbucks baristaları, şirketi defalarca yasaya aykırı davranmakla suçladı ve şubat ayından bu yana yasayla ilgili olarak belediyeye yaklaşık 70 şikayette bulundu.

🚁 Joby (JOBY), New York’taki Downtown Manhattan Heliport’unda, şehrin ilk elektrikli hava taksisi uçuşunu gerçekleştirdi. CEO JoeBen Bevirt yaptığı açıklamada, yolcular inerken ve binerken aracın yaklaşık beş dakika içinde şarj olabileceğini söyledi. Joby’nin söz konusu girişiminin altında, yolcuların bir yolculuk paylaşımı uygulamasına benzer şekilde seyahat edebilmeleri fikri yatıyor. Şu an Federal Havacılık İdaresi (FAA) ile beş sertifikasyon aşamasının üçüncüsünde olan şirket, 2025 yılında ticari yolcu hizmetine başlamayı hedefliyor.

🫶 Analist Favorileri

Bu haftanın analist favorileri arasında teknolojiden yarı iletkenlere, enerjiden finansa birçok şirket yer alıyor. 

Haftanın Manşetleri: Çip Rekabeti, Portföy Güncellemeleri, Yeni Grevler

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Morningstar’ın kasım ayı için önerdiği temettü liderleri ile Goldman Sachs’ın makro ekonomik ortamdaki belirsizliğe rağmen büyümek için iyi konumlandığını düşündüğü hisseler yer alıyor. 

🎯 Genel olarak borsalar için olumlu geçen kasım ayında Morningstar’dan David Harrell, düzenli temettü geliri arayan yatırımcılara Entergy (ETR), NiSource (NI) ve American Tower’ı (AMT) öneriyor.

🎯 Goldman Sachs’ın kaçınılmaz bir büyüme potansiyeli gördüğü ve bankadan “AL” notuna sahip isimler arasında Booz Allen Hamilton (BAH), Constellation Brands (STZ) ve Monday (MNDY) yer alıyor. 

Haftanın Manşetleri: Çip Rekabeti, Portföy Güncellemeleri, Yeni Grevler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı