Borsa Haberleri

Starbucks Çalışanları New York’ta Greve Gidiyor

November 16, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Starbucks Çalışanları New York’ta Greve Gidiyor

New York’taki Starbucks (SBUX) çalışanları, kahve devinin şehrin çalışma yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla 14 şikâyette daha bulunarak, şirkete karşı şimdiye kadarki en büyük iş bırakma eylemini başlattı.

New York’un Adil Çalışma Haftası yasası, işverenlerin çalışanlarına haftadan haftaya düzenli program yapmalarını, planlanan çalışma saatlerini 14 gün önceden bildirmelerini ve vardiya değişiklikleri için ekstra ödeme yapmalarını öngörüyor. 

Starbucks baristaları, şirketi defalarca yasaya aykırı davranmakla suçladı ve şubat ayından bu yana yasayla ilgili olarak belediyeye yaklaşık 70 şikayette bulundu.

Bu iddialar, Starbucks’ın ülke çapında 200’den fazla şubesinde çalışan baristaların, şirketin yoğun Red Cup promosyon gününde greve gitmesiyle geldi. Starbucks her yıl tatil sezonunu kutlamak için, herhangi bir alışverişte şirketin logosunu taşıyan yeniden kullanılabilir kırmızı bardaklar hediye ediyor.

Çalışanların iddiaları kanıtlanırsa Starbucks büyük bir cezayla karşı karşıya kalabilir. Geçen yıl Chipotle (CMG) Adil Çalışma Haftası ihlallerini gidermek için işçilere 20 milyon dolar ve belediyeye 1 milyon dolar ceza ödemişti.

Starbucks Workers United sendikası, özellikle promosyon günlerinde şirketin lokasyonlarındaki personel yetersizliğini protesto ettiğini söyledi. İşçiler ayrıca Starbucks’ın gelecekteki promosyon günlerinde mobil siparişi kapatmasını talep ediyor.

Müşteriler içecekleri için arabaya servis kuyruklarında veya mağazalarda beklemek yerine telefonlarından sipariş vermeyi giderek daha fazla tercih ettiklerinden, mobil sipariş Starbucks’ın işleri için önemli hale geldi. Mobil sipariş ve teslimat, şirketin son çeyrekteki satışlarının üçte birini oluşturdu. 

Ancak mobil siparişler, özellikle şirketin indirim ya da ücretsiz ikramlar sunduğu günlerde baristaları hızla bunaltabiliyor. 

Starbucks Çalışanları New York’ta Greve Gidiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC