Borsa Haberleri

Bill Ackman 3. Çeyrekte Teknolojiye Ağırlık Verdi

November 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Bill Ackman 3. Çeyrekte Teknolojiye Ağırlık Verdi

Yatırım yaklaşımı sebebiyle aktivist bir yatırımcı olarak anılan Bill Ackman’ın Perishing Square fonunun yıldızı, üçüncü çeyrekte Alphabet oldu.

Pershing Square’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunduğu 13F belgelerine göre milyarder hedge fon yöneticisi, 30 Eylül’de sona eren üç aylık dönemde Google’ın oy hakkı sunan A Sınıfı (GOOGL) hisselerindeki payını neredeyse iki katına çıkararak yaklaşık 4,4 milyona yükseltti. Ackman, Pershing’in oy hakkı bulunmayan C Sınıfı (GOOG) hisselerini değiştirmeyerek yaklaşık 9,4 milyonda bıraktı.

Bill Ackman 3. Çeyrekte Teknolojiye Ağırlık Verdi

Ackman’ın bu hamlesi, diğer teknoloji hisseleri zorlanırken Alphabet’in 2023 kazançlarını artırmasına olanak tanıyan güçlü bir çeyrekte geldi. GOOGL, üçüncü çeyrekte 9,3% yükseldi ve yıllık bazda da 51%’in üzerinde artış gösterdi. 

Fonun portföyündeki diğer değişikliklere bakmadan önce Perishing’in portföyünde en büyük paya sahip hisseleri aşağıda inceleyebilirsin:

  • Alphabet (GOOGL)
  • Chipotle (CMG)
  • Restraurant Brands (QSR
  • Hilton Hotels (HLT)
  • Lowe’s Companies (LOW)
  • Howard Hughes Holdings (HHH)
  • Canadian Pacific (CP)

🏨 Üçüncü çeyrekte Ackman, Hilton Worldwide pozisyonunu 10%’un üzerinde artırarak 1,55 milyar dolar değerinde 10 milyon hisseye yükseltti. Otel hisseleri, üçüncü çeyrekte yaklaşık 3% değer kazandı ve şu an yıllık bazda yaklaşık 32% artıda işlem görüyor.

🛠️ Öte yandan Ackman, ev geliştirme perakendecisi Lowe’s’teki pozisyonunu 5%’ten fazla azaltarak çeyrek sonunda şirketin portföydeki değerini 1,7 milyar dolardan yaklaşık 1,5 milyar dolara düşürdü. Kuzey Carolina merkezli şirket üçüncü çeyrekte 8%, değer kaybetti. 

💼 Ackman bu dönemde ayrıca portföyüne Howard Hughes Holdings’i ekledi. Üçüncü çeyrekte Perishing, toplam 1,2 milyar dolar değerinde 16,8 milyon adet HHH satın aldı. 

Bill Ackman 3. Çeyrekte Teknolojiye Ağırlık Verdi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: SEC, 13F Info