Borsa Haberleri

Ray Dalio, Çin Pozisyonlarından Çıktı

November 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Ray Dalio, Çin Pozisyonlarından Çıktı

Dünyanın en büyük hedge fonlarından biri olan Bridgewater Associates kurucusu ve CEO’su Ray Dalio, son aylarda başta yarı iletken sektörü olmak üzere ABD ve Çin arasında süregelen teknoloji savaşlarının ortasında Çinli hisseleri portföyünden çıkardı. 

Mart ayı itibariyle 197 milyar dolar varlığı yöneten fonun Çin’den çıkışı esasen haziran ayında başlamıştı. Bu stratejik değişim, Bridgewater’ın getirilerinin azalması ve FED’in Çin’in gevşeme çabalarının aksine daha sıkı para politikaları uygulamasıyla gerçekleşti.

Teknoloji savaşlarında Dalio görünüşüe göre ABD’li şirketlerin yanında: Milyarder yatırımcı, üçüncü çeyrekte Çin pozisyonlarını elden çıkarmanın yanı sıra portföyüne Nvidia (NVDA) gibi ABD’li teknoloji isimlerini eklemiş.

Ray Dalio, Çin Pozisyonlarından Çıktı

Detaylara bakmadan önce Bridgewater’ın portföyünde öne çıkan hisselere göz atalım:

  • Procter & Gamble (PG)
  • Johnson & Johnson (JNJ)
  • Coca-Cola (KO)
  • PepsiCo (PEP)
  • Costco Wholesale (COST)
  • McDonald’s (MCD)
  • Walmart (WMT)

Bridgewater, dün ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunduğu 13F başvurusunda, 30 Eylül itibariyle ABD’de listelenen 10 Çinli şirketi elden çıkardığını açıkladı. 

Bu şirketler arasında elektrikli araç üreticileri XPeng (XPEV) ve Li Auto (LI) ile kanser tedavileri geliştiren BeiGene (BGNE) gibi önemli isimler yer aldı. Bu isimlerin yanı sıra Sinpagur merkezli Sea Limited (SE) pozisyonunu da satan Bridgewater’ın bu hamlesi, Çinli şirketleri portföyünden çıkarma kararıyla da örtüşüyor.

Çinli şirketlerin yanı sıra Bridgewater sahip olduğu Corteva (CTVA), Activision Blizzard (ATVI), Apple (AAPL), Nike (NKE), Moderna (MRNA), Taiwan Semiconductor (TSM) ve Micron Technology (MU) hisselerini satarak bu pozisyonlardan da çıktı. Dalio, bu dönemde toplam 88 şirketi portföyünden çıkardı.  

Bu dönemde fon, ABD’li teknoloji şirketlerinin portföyündeki payını artırdı. Üçüncü çeyrekte Dalio’nun öne çıkan yeni teknoloji pozisyonları arasında 48.108 hisse ile Nvidia, 94.950 hisse ile Netflix (NFLX), 54.041 hisse ile Broadcom (AVGO), 107.452 hisse ile Electronic Arts (EA), 155.492hisse ile Microchip (MCHP) ve 153.688 hisse ile Fornitet (FTNT) yer alıyor. 

Ray Dalio, Çin Pozisyonlarından Çıktı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: SEC, 13F Info