Borsa Haberleri

Exxon’dan Lityum Hamlesi

November 13, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Exxon’dan Lityum Hamlesi

ExxonMobil (XOM), piyasada önde gelen bir lityum üreticisi olma planını açıkladı. Şirket, 2027 yılına kadar üretime başlamak için Arkansas’taki faaliyetlerin ilk aşaması üzerinde çalışmaya başladığını söyledi. 

Buna göre Exxon, 2030 yılına kadar yılda 1 milyondan fazla elektrikli aracın ihtiyacını karşılamaya yetecek kadar lityum üretmeyi hedefliyor. Exxon’dan yapılan açıklamada batarya ve elektrikli araç üreticilerle yapılan görüşmelerin devam ettiği de belirtildi.

Mayıs ayında, Exxon Güney Arkansas’ın ünlü jeolojik yapısı Smackover Formasyonu’nda 120 bin sondaj hakkını 100 milyon dolardan fazla bir bedelle satın almıştı.

Temmuz ayında ise; Exxon’un Arkansas’ta, 75.000-100.000 mt/yıl lityum üretme kapasitesine sahip, dünyanın en büyüklerinden biri olacak bir lityum işleme tesisi kurmayı planladığı bildirilmişti.

Exxon’dan Lityum Hamlesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha