Borsa Yorumları

Morningstar’ın Kasım Ayı Temettü Liderleri

November 14, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Morningstar’ın Kasım Ayı Temettü Liderleri

Temettü hisseleri, piyasaların karmaşık seyrettiği dönemlerde bir güvenli liman görevi görerek, düzenli (bazen artan) gelirler sunabilir.

Piyasalarda geçtiğimiz haftalarda görülen rallinin ardından FED yetkililerinden gelen açıklamalar ve artan Hazine tahvili getirilerinin yanı sıra, hükümet kapanmasına ilişkin endişeler borsalarda karışık bir görünüme yol açtı.

Genel olarak borsalar için olumlu geçen kasım ayında Morningstar’dan David Harrell da yatırımcıların değerlendirebileceği üç temettü hissesi sunuyor. 

Bu hisselerin ikisi, Morningstar’ın kamu hizmetleri alanında favorileri arasında yer alırken, diğeri ise bir cep telefonu kulesi gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO).

Dilersen bu temettü isimlerine daha yakından bakalım. 

🎯 Entergy (ETR): Entergy; Arkansas, Louisiana, Mississippi ve Teksas’ta düzenlemeye tabi, entegre beş kamu hizmeti ile ülkenin en büyük enerji üreticilerinden biri. 

Şirket 2010’dan 2015’e kadar temettü ödemesini değiştirmemiş ve daha sonra her yıl yaklaşık 2% oranında artırmaya başlamış. Daha yakın zamanda, hem 2021 hem de 2022’de 6%’lık artışlar yaptı ve geçen ay da 5,6%’lık bir artış açıkladı.

Morningstar analistleri, gelecekteki temettü artışlarının, önümüzdeki beş yıl boyunca yıllık 7% olarak tahmin ettikleri bilanço büyümesini takip etmesini bekliyor.

🎯 NiSource (NI): Ülkenin en büyük doğal gaz dağıtım şirketlerinden biri olan NiSource, Kuzey Indiana’daki 500 bin müşterisine elektrik iletiyor ve dağıtıyor.

Şirket, son beş yılda yıllık 6,1% temettü büyüme oranı ile 3,99% ileriye dönük temettü verimine sahip. Morningstar analistleri, bu büyüme oranının en azından önümüzdeki üç yıl boyunca yaklaşık 60%’lık bir ödeme oranıyla devam etmesini bekliyor. 

Küçük bir not: Ödeme oranı, hisse başına temettü rakamının hisse başına kâra bölünmesiyle elde edilir.

Bu, rakiplerinin çoğundan daha yüksek bir ödeme oranı olsa da, Morningstar analistleri NiSource’un bunu desteklemek için “yeterli finansal esnekliğe” sahip olduğuna inanıyor.

🎯 American Tower (AMT): ABD, Asya, Latin Amerika, Avrupa ve Afrika’da 220 binden fazla cep telefonu kulesinin sahibi ve işletmecisi konumundaki American Tower, ayrıca 28 ABD veri merkezinin sahibi.

American Tower, son beş yılda yıllık 17,5% oranında güçlü bir temettü büyümesi sağladı. Şirketin 2012’den bu yana neredeyse her üç aylık ödemede temettüsünü artırdığını belirten Harrell, “Ancak Morningstar analistleri, GYO’nun borçlarını ödemesi nedeniyle ileriye dönük olarak yıllık düşük çift haneli rakamlarda olmak üzere biraz daha düşük bir büyüme oranı bekliyor.” diyor. 

Morningstar’ın Kasım Ayı Temettü Liderleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Street