Borsa Haberleri

Alibaba Bulut Halka Arzına Veda Etti

November 16, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Alibaba Bulut Halka Arzına Veda Etti

Çinli e-ticaret ve teknoloji devi Alibaba, mali ikinci çeyrek bilançosunda gelir beklentilerini aşsa da bulut segmentinin bölünmesinden vazgeçtiği açıklamasıyla hisse 8% geriledi. 

Alibaba bilanço açıklamasında, Amazon (AMZN) Web Services ve Microsoft (MSFT) Azure ile rekabet eden Alibaba’nın bulut bilişim kolu Cloud Intelligence Group’un bölünmesine artık devam etmeyeceğini söyledi. Alibaba bu bölümü halka açmayı planlıyordu.

Çinli devin bu kararının arkasında, ABD’nin çip ihracatı kısıtlamalarının Çinli firmaların ABD’li şirketlerden kritik çip tedariği almasını zorlaştırması yatıyor. ABD, ekim ayında Nvidia’nın (NVDA) H800 ve A800 isimli gelişmiş yapay zekâ çiplerinin satışını yasakladı.

Alibaba, kısıtlamaların “Cloud Intelligence Group’un beklentileri için belirsizlikler yarattığını” söyledi ve ekledi:

Cloud Intelligence Group’un bölünmesinin hissedar değerinin artırılmasında amaçlanan etkiyi sağlamayabileceğine inanıyoruz.” diyen şirket, bunun yerine birim için sürdürülebilir bir büyüme modeli geliştirmeye odaklanacağını belirtti. 

Öte yandan Alibaba, eylül çeyreğinde 27,7 milyar yuan (3,8 milyar dolar) hissedarlara atfedilebilir net kâr açıkladı. Şirketin net kârı, analistlerin 29,7 milyar yuanlık beklentisinin altında kaldı.

Gelirler ise beklentileri karşıladı ve bir önceki yıla göre 9% artışla 224,79 milyar yuana (31 milyar dolar) yükseldi. 

💰 Yılın İlk Temettü Ödemesi

Şirket bilançosunun yanı sıra 2023 yılında ilk kez yıllık nakit temettü dağıtacağını duyurdu. 

Açıklamada Alibaba, yönetim kurulunun mali yıl için adi hisse başına yıllık 0,125 dolar veya Amerikan depo makbuzu (American Depositoray Receipts/ADS) başına 1 dolar nakit temettü dağıtımını onayladığını söyledi.

Temettünün toplam tutarı yaklaşık 2,5 milyar dolar olacak. Alibaba bu meblağı yatırımcılara sırasıyla Hong Kong saati ve New York saati ile 21 Aralık 2023 günü kapanış sonrasında ödeyecek.

Alibaba “İleriye dönük olarak, temettü miktarını iş temelleri, sermaye gereksinimleri ve diğerleri gibi faktörlere dayalı olarak yıllık bazda gözden geçirmeye ve belirlemeye devam edeceğiz.” dedi.

💸 Jack Ma Ailesi Hisse Satıyor

Şirketin bilanço açıklamasının aynı günü, Alibaba’nın ortak kurucuları arasında yer alan ve 2019’da yönetim kurulu başkanlığından istifa eden Jack Ma aile fonu, yaklaşık 871 milyon dolar değerinde 10 milyon dolar değerinde Alibaba hissesi satacağını açıkladı. 

Alibaba Bulut Halka Arzına Veda Etti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Alibaba, Reuters