ADR (American Depository Receipt) nedir?

American Depository Receipt (ADR), Türkçe’ye "Hisse Senedi Depozit Makbuzu" veya “Amerikan Depo Makbuzu” olarak çevrilebilen ADR’ler; ABD sermaye piyasasında ABD doları cinsinden işlem gören yabancı şirket hisselerini temsil eden finansal araçlardır. 

ADR'ler, para birimi dönüştürme ve yabancı ülke prosedürleri olmadan doğrudan yurtdışı öz kaynaklarına yatırım yapma alternatifi sunmaktadırlar.

ABD bankalarının şirket adına hisselerin sahipliğini temsil ettiği ADR'ler, ABD bankaları tarafından verilir ve iç pazardaki belirli bir pay veya belirli bir oranla desteklenir.

 

Örnek ADR Hisseleri 

Hepsiburada (HEPS), Turkcell (TKC), Alibaba (BABA), XPeng (XPEV) gibi şirketler, küresel ticarette ADR’lere örnek olabilecek en tanıdık şirketlerden bazılarını temsil ediyorlar.

adr_review.png

 

Hangi Hisselerin ADR Hissesi Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Uygulama içerisinde ADR özelliğinde olan hisselerin hisse detay sayfalarında ADR ibaresi bulunmaktadır.

 

ADR ve Geleneksel Hisse Senetleri Arasındaki Farklar Nedir?

ADR hisseler, ABD borsalarında işlem görmelerine rağmen, geleneksel hisse senetlerinden farklı olarak temsil ettiği ülkedeki risklerden de etkilenecektir. Örneğin, bir Fransız şirketinin hisselerini temsil eden bir ADR yatırımın varsa, değeri sadece ABD dolarının değerinden değil, Euro ve ABD doları arasındaki döviz kurundan da etkilenecektir. 

 

ADR Ücreti Nedir?

ADR hisseler, geleneksel hisse senetlerinin taşımadığı ek ücretlere tabidir. 

Bir şirketin hisseleri, hem ABD dışında kurumsal veya bireysel yatırımcılara sunulmuş hem de ABD borsalarında ADR aracılığıyla işlem görüyorsa, ADR saklama bankası “ADR Fee” yani ADR’leri saklama ücretini yatırımcılarından tahsil edecektir. 

Her ADR, ADR'yi düzenleyen banka tarafından belirlenen, yabancı bir şirketteki belirli sayıda hisseyi temsil eder bu nedenle ADR hisselerinin ücretleri değişkenlik gösterebilir. Örneğin, bir Alibaba ADR'si şirketteki 1 hisseyi temsil eder, ancak bir British Petroleum ADR'si şirketteki 6 hisseyi temsil eder. Buna genellikle "ADR oranı" veya "dönüşüm oranı" denir.

 

ADR Ücreti Ne Kadardır?

Kullanıcılar portföyünde bulundurdukları ADR’ler için hisse adedi başına $0.01-$0.03 arası ücret (fee) öder. Net ücretleri Amerika Birleşik Devletleri'nin SPK'sı diyebileceğimiz SEC'in web sitesinden, ilgili şirketin F-6 kayıt beyanını görüntüleyerek bulabilirsin.

 

Hangi Sıklıklarla Ücret Kesilir?

ADR Ücretleri normalde yılda 1 ila 4 kez arasında alınır. Ücretler, toplu olarak ay sonunda kullanıcının hesabından düşülmektedir. Özel durumlarda sıklık daha yüksek olabilir. Ücret tutarı ise bu frekansa göre bölünür. Örneğin, yıllık ADR Ücreti 2 sent ve ödeme sıklığı yılda 4 kez ise, her ödemede yatırımcıdan 0,5 sent tahsil edilecektir.


Detaylı bilgi için SEC'in websitesine göz atabilirsiniz.

Sorununu çözemedin mi?
Destek hattından bizimle iletişime geç

Destek Hattı