Borsa Haberleri

Rekabet Kızışıyor: Xiaomi, Çin’de İlk Elektrikli Aracını Tanıttı

Kasım 15, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Rekabet Kızışıyor: Xiaomi, Çin’de İlk Elektrikli Aracını Tanıttı

Akıllı telefon üreticisi Xiaomi (XIACY), Çin’deki ilk elektrikli aracı olan Xiaomi SU7 sedan için satış lisansı başvurusunda bulundu. Şirket bu hamlesiyle, elektrikli araç rekabetinin hâlihazırda yüksel olduğu Çin’de yeni bir oyuncu olmaya hazırlanıyor.

Eskiden MS11 kod adıyla anılan aracın Xaomi tarafından değil, Beijing Automotive Industry Holding tarafından üretileceği belirtildi. 

SU7’nin araç içi sistemi, Xiaomi’nin hem akıllı telefonlara hem de araçlara güç sağlayabilen, kendi geliştirdiği bir işletim sistemi olan HyperOS tarafından desteklenecek.

Elektrikli 4 kapılı 5 koltuklu SU7, Aralık 2023’te seri üretime başlayacak ve teslimatlar Şubat 2024’te başlayacak. BAIC’in Pekin’deki fabrikası şimdiden deneme üretimine başladı ve düzinelerce test aracı hattan çıktı. 

Xiaomi, elektrikli araç üretim yarışına katılacağını iki buçuk yıl önce, Mart 2021’de açıklamış ve projeye 10 milyar yuan (1,4 milyar dolar) yatırım yapacağını söylemişti. Şirket, Ağustos 2023’te XiaomiEV. com alan adını da tescil ettirmişti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CarNewsChina

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti