Borsa Haberleri

Joby, 2025’te Piyasaya Süreceği Hava Taksilerini Tanıttı

November 14, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Joby, 2025’te Piyasaya Süreceği Hava Taksilerini Tanıttı

Havacılık şirketi Joby Aviation (JOBY) New York’taki Downtown Manhattan Heliport’unda, şehrin ilk elektrikli hava taksisi uçuşunu gerçekleştirdi. CEO JoeBen Bevirt yaptığı açıklamada, yolcular inerken ve binerken aracın yaklaşık beş dakika içinde şarj olabileceğini söyledi. 

Tanıtımın ardından şirket hissesi piyasa öncesi işlemlerde 3%’ün üzerinde yükseldi. 

Joby’nin söz konusu girişiminin altında, yolcuların bir yolculuk paylaşımı uygulamasına benzer şekilde seyahat edebilmeleri fikri yatıyor.

Şu an Federal Havacılık İdaresi (FAA) ile beş sertifikasyon aşamasının üçüncüsünde olan şirket, 2025 yılında ticari yolcu hizmetine başlamayı hedefliyor.

Elektrikli hava taksileri 2025 kadar yakın bir tarihte yolcuları New York’taki JFK Havalimanı’ndan Manhattan şehir merkezine sessiz, emisyonsuz ve yaklaşık yedi dakika sürede ulaştırabilir.

Yolculuk rezervasyonu yapmanın maliyeti henüz teyit edilmedi ancak şirket daha önce bunun muhtemelen bir arabadaki yolculuk paylaşımıyla karşılaştırılabilir olacağını söylemişti.

Joby, 2025’te Piyasaya Süreceği Hava Taksilerini Tanıttı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters