Borsa Haberleri

Nvidia’ya Rakip Geliyor: Microsoft Yapay Zekâ Çipini Tanıttı

November 16, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Nvidia’ya Rakip Geliyor: Microsoft Yapay Zekâ Çipini Tanıttı

Microsoft (MSFT) geliştiricilerin yapay zekâ işlemcileri pazarına hakim olan Nvidia’ya (NVDA) alternatif tedarikçiler aradığı bir dönemde, bulutta yapay zekâ için ilk yarı iletkenlerini tanıttı.

Cobalt adı verilen ve Arm (ARM) tasarımlarına dayalı genel amaçlı bir çip ile Maia adı verilen özel bir yapay zekâ hızlandırıcısı olmak üzere şirketin iki yeni çipi, önümüzdeki yıl Microsoft’un Azure veri merkezlerinde kullanılmaya başlanacak ve OpenAI ve Copilot gibi hizmetlerini destekleyecek.

Nvidia’ya Rakip Geliyor: Microsoft Yapay Zekâ Çipini Tanıttı

Microsoft’un dün Ignite geliştirici konferansında duyurduğu çiplerle yapay zekâ işlemci pazarına girişi, Intel (INTC) ve AMD’nin (AMD) büyük yapay zekâ modellerini eğitmek için gereken yüksek güçlü grafik işlem birimleri veya GPU’lar üzerinde sanal bir tekeli elinde tutan Nvidia ile rekabet etmek için yenilenen çabalarını takip ediyor.

Nvidia’nın A100 ve H100 çiplerine olan talep geçtiğimiz yıl arzın çok üzerine çıktı ve Microsoft bile kendi yapay zekâ hizmetlerini desteklemek amacıyla ekstra GPU kapasitesi için Oracle (ORCL) gibi rakip bulut sağlayıcılarına başvurdu. 

Yapay zekâdaki bilgi işlem kapasitesi kısıtlamalarının bir başka işareti olarak, Microsoft tarafından desteklenen ve büyük ölçüde altyapısına dayanan OpenAI, salı günü kullanımdaki artıştan sonra ChatGPT Plus hizmetine yeni kayıtları durdurmak zorunda kaldığını açıklamıştı.

Microsoft’un çip girişimi, bulut bilişimdeki rakipleri Alphabet’in Google’ı (GOOGL) ve Amazon’un (AMZN) kendi yapay zekâ hızlandırıcılarını ilk kez tanıtmalarından yıllar sonra geldi. 

👀 Microsoft’un bulut ve yapay zekâ grubunun başkan yardımcısı Scott Guthrie Financial Times’a verdiği demeçte, “Yaptığımız bu temel yatırımlar, yapay zekâ alanında önümüzdeki on yıllık inovasyonun kurulmasına yardımcı olacak.” dedi. Her iki çipin de bir serinin ilki olduğunu ve devam versiyonlarının geliştirilmekte olduğunu da ekledi.

Bu yıl çok yıllı bir ortaklığın parçası olarak OpenAI’a 10 milyar dolar yatırım yapmayı taahhüt eden Microsoft, Maia çipini şirketin büyük dil modeli GPT ile en iyi şekilde çalışacak şekilde tasarladı.

Nvidia’ya Rakip Geliyor: Microsoft Yapay Zekâ Çipini Tanıttı

Guthrie, “Azure’un Maia ile silikona kadar optimize edilen uçtan uca yapay zekâ mimarisi, daha yetenekli modellerin eğitilmesinin ve bu modellerin müşterilerimiz için daha ucuz hale getirilmesinin önünü açıyor.” diyor.

OpenAI şimdiye kadar GPT modellerini eğitmek için Nvidia’nın çiplerine güveniyordu. Ancak Microsoft, Maia’nın hem yapay zekâ modellerinin “eğitimi” -yani yapay zekâ sürecinin büyük miktarda veri içeren en yoğun hesaplama gerektiren kısmı- hem de ChatGPT ve yazılım yazmaya yardımcı olmak için yapay zekâ kullanan GitHub Copilot gibi yapay zekâ hizmetlerinin “çıkarımı” için tasarlandığını söyledi. 

🤝 Nvidia ve AMD Ortaklıkları Sürecek

Microsoft mevcut yarı iletken üreticilerine alternatifler yaratırken bile Azure Donanım Sistemleri başkan yardımcısı Rani Borkar, AMD ve Nvidia’nın en yeni GPU’larını Azure müşterilerine sunmak da dahil olmak üzere “sektördeki güçlü ortaklıklarını sürdüreceklerini” söyledi.

Creative Strategies analisti Ben Bajarin, Microsoft’un çiplerini yazılımı ve veri merkezi altyapısının diğer bölümleriyle uyumlu bir şekilde geliştirme becerisinin diğer bulut sağlayıcılarına karşı “gerçek bir farklılık” olduğunu belirtti.

Bunu Apple’ın (AAPL) iPhone ve Mac’leri için özel işlemciler geliştirmeye yönelik uzun süredir devam eden çabalarına ya da Google’ın YouTube için özel video çipleri geliştirmesine benzetti:

Bunu herkes yapamaz ve yapamayacak da. Ancak yığını yeterince kontrol eden ve kaynaklara sahip olanlar için bu özel silikon trendi devam edecek.

Nvidia’ya Rakip Geliyor: Microsoft Yapay Zekâ Çipini Tanıttı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Microsoft, The Financial Times