BIST Şirket Haberleri

Sektörünün Kârlı Şirketleri (2023)

Ağustos 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Sektörünün Kârlı Şirketleri (2023)

Açıklanan 2. çeyrek bilançolarına göre 2023’te kendi sektöründe esas faaliyet kârı en yüksek şirketler belli oldu. 🎖︎

Borsa İstanbul’da holding sektöründe faaliyet gösteren Koç Holding (KCHOL), 🏢 75,79 milyar TL esas faaliyet kârı elde ederek listede birinci sırada yer aldı. Koç Holding’i 39,99 milyar TL kârla Garanti Bankası (GARAN) 🏦 takip etti.

Petrokimya sektöründe Tüpraş (TUPRS)🧪 19,59 milyar TL, havacılık sektöründe Türk Hava Yolları (THYAO) ✈︎ 19,29 milyar TL ve otomotiv sektöründe Ford Otosan (FROTO) 🚙 17,36 milyar TL esas faaliyet kârı elde ederek kendi sektörlerinde lider oldular.

İşte 2023 yılı 2. çeyrek bilançolarına göre kendi sektöründe esas faaliyet kârı en yüksek diğer şirketler: 🔍️

💭 Esas Faaliyet Kârı Nedir? Neden Önemlidir?

Bir şirket için en önemli kalemlerden biri esas faaliyet kârıdır. Esas faaliyet kârı, şirketin ana faaliyet kolunda gerçekleştirdiği faaliyetlerden elde ettiği kârı ifade eder. 

Esas faaliyet kârının güçlü olması; şirketin faaliyet gösterdiği sektörde pazarını koruduğunu, verimli çalıştığını, üretiminin talep gördüğünü, ana faaliyet kolunun kâr ürettiğini gösterir. Aynı zamanda olumlu bir dönem geçirdiğine işaret eder.

Sektörünün Kârlı Şirketleri (2023)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Fintables

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti*