BIST Şirket Haberleri

Otomotiv Sektörünün İhracat Şampiyonları Belli Oldu

Eylül 18, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Otomotiv Sektörünün İhracat Şampiyonları Belli Oldu

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından düzenlenen prestijli “İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni”nde 2022 yılında en çok ihracat gerçekleştiren firmaları ödüllerini aldı. Geceyi taçlandıran firma Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. oldu. Şampiyonluk ödülü, TİM Başkanı Mustafa Gültepe ve OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik tarafından Ford Otomotiv’in Operasyonlar ve Yatırımlar Lideri Cem Temel’e verildi. 

Otomotiv Sektörünün İhracat Şampiyonları Belli Oldu

Kategorilere Göre Ödül ve Sertifikalar 🏅

Toplamda 108 firma Platin, Altın, Gümüş ve Bronz kategorilerinde ödüllerini aldı. Bunun yanı sıra ihracata katkı sağlayan 270 firmaya da sertifikalar takdim edildi. Borsa İstanbul’da işlem gören 15 şirket bu ödüle layık görüldü.

Ödül alan BIST hisseleri şöyle sıralandı:

Ford Otosan (FROTO)
Tofaş (TOASO)
Bosch (BFREN)
Brisa (BRISA)
Goodyear (GOODY)
Döktaş Dökümcülük (DOKTA)
Otokar (OTKAR)
Jantsa (JANTS)
Anadolu Isuzu (ASUZU)
Şişecam (SISE)
Karsan (KARSN)
Ege Endüstri (EGEEN)
Katmerciler (KATMR)
Parsan (PARSN)
Türk Traktör (TTRAK)

Türkiye’nin Otomotiv Sektörü Yükselişte 📈

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik’in açılış konuşmasında, Türkiye’nin araç üretiminde dünya genelinde 13. sırada olduğunu Avrupa’da ise dördüncü sırada yer aldığını vurguladı.

Otomotiv Sektörünün İhracat Şampiyonları Belli Oldu

TOGG ile Yeni Bir Çağ 🚗⚡

Baran Çelik, Türkiye’nin ilk yerli ve milli otomobili TOGG ile alternatif enerjili araç üretim kapasitesinde de etkileyici bir yükseliş gösterdiğini belirtti. Elektrikli otomobiller başta olmak üzere TOGG’un otomotiv sektöründe vizyon gücümüzü gösterdiğini ifade etti.

Yıllar Boyu İhracat Liderliği 🌍

Otomotiv sektörü, yıllar bazında değişmekle birlikte, ülke ihracatının ortalama 15%’ini tek başına gerçekleştiriyor. Baran Çelik’in de belirttiği gibi, sektör 2006 yılından bu yana 80 milyar dolarlık bir dış ticaret fazlası elde etti ve ihracat liderliğini sürdürüyor.

Tüm bu başarılı gelişmeler ışığında, Türkiye’nin otomotiv sektörü sadece ülke ekonomisine değil, aynı zamanda küresel pazarlara da etkileyici katkılar sağlıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: OİB