Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Nvidia’nın Yeni Çipleri, Satın Alımlar, Ford-UAW

October 27, 2023 • 6 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Nvidia’nın Yeni Çipleri, Satın Alımlar, Ford-UAW

Neredeyse hepimizin favori mevsimi olan yaz bitse de şimdi sıcak kahvelerimizi yudumlayıp ağaçlardan düşen yaprakları izleyebileceğimiz sonbaharı selamlama zamanı. 

Hafta içleri iş yoğunluğu ve gündelik koşturmacalardan vakit bulup gündemde ne var ne yok bakmaya fırsat bulamamış olabilirsin. Öyleyse hiç merak etme çünkü kaçırdığın önemli ne var ne yok tüm haberleri senin için derledik. Dilersen haftanın en önemli olaylarına beraber bakalım. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Nvidia’nın Yeni Çipleri, Satın Alımlar, Ford-UAW

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine şirketlerin yeni girişimleri damga vurdu. Ayrıca iş anlaşmalarının da tamamlanacağı beklentileri bir kez daha artarken bazı şirketler de bir dizi yenilik açıkladı. Öte yandan bu hafta start veren bilanço sezonunda bazı şirketler yatırımcılarının yüzünü güldürürken, diğerleri hayal kırıklığına uğrattı.

⭐ Geçtiğimiz hafta Tesla (TSLA) ve Netflix (NFLX) ile başlayan teknoloji bilançolarının ardından bu haftaya Alphabet (GOOGL), Meta Platforms (META) ve Amazon (AMZN) damga vurdu.

  • Alphabet, bir yıldan fazla süredir ilk kez çift haneli rakamlara dönerek 11%′lik gelir artışı bildirdi. Hem YouTube hem de Google reklam gelirlerindeki yükseliş gelirin çift haneli büyümesinde ana etkenlerden biri oldu. Öte yandan bilançoda görece parçalı bulutlu kalan kısım ise 22%’lik yükselişine rağmen beklentilerin altında kalan Google Bulut segmenti oldu. (Alphabet bilançosuna ilişkin detaylı raporu buradan inceleyebilirsin.)
  • 2024 mali yılının ilk çeyreğine ilişkin bilançosunu açıklayan Microsoft, tahminleri aştı. Microsoft’un net kârı, bu çeyrekte 27% artarak 17,6 milyar dolardan 22,3 milyar dolara yükseldi. Hisse başına kâr ise 2,35 dolardan 2,99 dolara yükselerek analist beklentisi olan 2,65 doları aştı. Bu çeyreğin toplam gelirleri 56,52 milyar dolar ile beklentileri aştı. Piyasa beklentisi gelirlerin 54,50 milyar dolar olması yönündeydi. (Microsoft’un detaylı bilançosuna bu rapordan ulaşabilirsin.)
Haftanın Manşetleri: Nvidia’nın Yeni Çipleri, Satın Alımlar, Ford-UAW
  • Eski adıyla Facebook, yeni adıyla Meta, analist tahminlerini aşan üçüncü çeyrek bilançosunda 4,15 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 4,39 dolar kâr bildirerek beklentileri aştı. Piyasa beklentisi şirketin 33,57 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 3,64 dolar kâr bildirmesi yönündeydi. Facebook’un ana şirketi Meta, bu çeyrekte gelirlerini yıldan yıla 23% artırdı. Bu oran 2021’den bu yana en hızlı büyüme oranı olarak nitelendirilebilir. Net kâr ise 11,6 milyar dolar ile geçen senenin aynı çeyreğine kıyasla neredeyse iki katına yükseldi. (Detaylı Meta bilanço analizi için şu raporumuza göz atabilirsin.)

🏭 Yapay zekâ bilişim çipleri pazarının tartışılmaz liderlerinden Nvidia (NVDA), şimdi Intel’in (INTC) uzun bir süredir domine ettiği bilgisayar çiplerinde de pazar payı arayışına girdi. Nvidia, Microsoft’un Windows işletim sistemini çalıştıracak ve Arm Holdings’in (ARM) teknolojisini kullanacak merkezi işlem birimleri (CPU) tasarlamaya başladı. Şirketin iki yıl içinde PC çipleri satmaya başlayabileceği belirtiliyor. 

🛢️ Chevron (CVX), Hess’i (HES) 53 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alacağını açıklayarak hâlihazırda ivme kazanmış olan enerji sektöründeki hareketliliği artırdı. Şirketlerden yapılan açıklamaya göre, tamamı hisse senedinden oluşan işlemde Chevron, Hess için hisse başına 171 dolar ödeyecek. Chevron-Hess anlaşması, ExxonMobil’in (XOM) kaya petrolü üreticisi Pioneer Natural Resources’ı (PXD) 58 milyar dolara satın alacağı açıklamasından sonra geldi. 

✊ ABD’de United Auto Workers sendikası ve Ford Motor (F), sendikanın şirket fabrikalarında yaklaşık altı haftadır süregelen grevlerini sonlandıracak geçici bir anlaşmaya vardı. Söz konusu geçici anlaşma, anlaşma süresi boyunca 25%’lik bir ücret artışın içeriyor ve başlangıç ücretlerinde 68%’lik bir artışla birlikte en yüksek ücreti kümülatif olarak saatte 40 doların üzerine çıkaracak.

Haftanın Manşetleri: Nvidia’nın Yeni Çipleri, Satın Alımlar, Ford-UAW

🚚 Elektrikli kamyon üreticisi Nikola’nın (NKLA) kurucusu ve eski CEO’su Trevor Milton, bir tahkim mahkemesi tarafından şirketin ürünleri hakkında yanlış bilgilendirme yaptığı gerekçesiyle 165 milyon dolar para cezası aldı. Nikola’yı 2014 yılında kuran ve CEO’su olarak görev yapan Milton, Hindenburg Research’ün Nikola’yı hisselerini şişirmek ve büyük otomobil üreticileriyle ortaklıklar kurmak için teknolojileri hakkında yanlış beyanlarda bulunmakla suçlamasının ardından Eylül 2020’de istifa etmişti.  

🚗 Toyota (TM), gelişmiş batarya teknolojisine dayanan elektrikli araçlara stratejik geçişinin bir parçası olarak, 2026 yılına kadar piyasaya sürmeyi hedeflediği yaklaşık 1.000 kilometre menzile sahip Lexus aracını tanıttı. Toyota, bataryalı elektrikli araçların 2035 yılına kadar lüks Lexus markasının küresel satışlarının tamamını oluşturmasını hedefliyor. 

🤝 Roche Holding (RHHBY), Telavant Holdings’i Roivant Sciences (ROIV) ve Pfizer’den (PFE) 7,25 milyar dolar değerinde bir anlaşmayla satın alacağını açıkladı. Bu anlaşma, şirkete inflamasyon bağırsak hastalığı ve potansiyel olarak diğer birçok endikasyon için bir tedavi kapısı açacak. İsviçreli ilaç devi yaptığı açıklamada, Telavant’ın RVT-3101 ilaç adayını geliştirme, üretme ve ABD ve Japonya’da ticarileştirme haklarını elde etmek için 7,1 milyar dolar peşin ödeme yapacağını belirtti.

🫶 Analist Favorileri

Bu haftanın analist favorileri arasında teknolojiden yarı iletkenlere, enerjiden finansa birçok şirket yer alıyor. 

Haftanın Manşetleri: Nvidia’nın Yeni Çipleri, Satın Alımlar, Ford-UAW

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Goldman’ın yüksek faiz ortamını en iyi şekilde yönetebilecek önerilerinin yanı sıra favori yapay zekâ isimlerinin yanı sıra; yeni seküler büyüme temalarının öne çıkan hisseleri yer alıyor. 

🎯 Goldman Sachs yükselen Hazine tahvili getirileri karşısında; Apple (AAPL), Amazon, Sherwin-Williams (SHW), Nike (NKE), Monster Beverage (MNST), Meta Platforms, Axon Enterprise (AXON), Alphabet, Nvidia ve Dover’i (DOV) öneriyor.

🎯 WCM Investment Management portföy yöneticisi Sanjay Ayer’e göre piyasalar “olağandışı miktarda” belirsizlikle karşı karşıyayken üç yeni seküler büyüme alanında hâlâ çok iyi fırsatlar olduğuna inanıyor. Ayer bu kapsamda; obezite ilaçlarında Novo Nordisk (NVO), reshoring sektöründe Tetra Tech (TTEK) ile Canadian Pacific (CP) ve yapay zekâda Atlassian’ı (TEAM) öneriyor. 

Haftanın Manşetleri: Nvidia’nın Yeni Çipleri, Satın Alımlar, Ford-UAW

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı