Borsa Yorumları

Goldman’ın Volatilite Stratejisi: Bu Yüksek Nakit Getirili Hisseleri Alın

October 24, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Goldman’ın Volatilite Stratejisi: Bu Yüksek Nakit Getirili Hisseleri Alın

Goldman Sachs, yatırımcıların yüksek faiz ortamını en iyi şekilde yönetebilecekleri hisseler öneriyor. 

Hatırlarsan, gösterge 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi geçtiğimiz hafta Temmuz 2007’den bu yana ilk kez 5% seviyesini aştı. Ekim ayında 10 yıl vadeli tahvilin faizi, ay başından bu yana yaklaşık 50 baz puan artarak yükselişini sürdürüyor. 

Getirilerdeki yükseliş, perşembe günü FED Başkanı Jerome Powell’ın yatırımcılara enflasyondaki yüksek seyrin devam etmesi nedeniyle, merkez bankasının para politikasını kısıtlayıcı tutabileceğine dair sinyal veren yorumlarını takip ediyor.

📊 Bu gelişmelerin ardından yatırımcıların sığınacak bir yer aramasıyla hisseler, cuma günü bir kez daha baskı altında kaldı. Ancak Goldman, olağanüstü finansal getiri geçmişine sahip hisselerin piyasalardaki mevcut dalgalanmayı atlatmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

Banka, ağırlıklı ortalama sermaye maliyetine (WACC) karşı yatırılan nakit getirilerini (CROCI) görmek için şirketleri analiz etti. En basit haliyle CROCI, bir şirketin gelir üreten varlıklarından elde ettiği nakit akışını kapsar. WACC ise bir şirketin varlıklarını finanse etmek için ödediği maliyet demektir.

Goldman, hisselere bu gözle bakmanın mevcut yüksek faiz oranı ortamı için uygun olduğunu düşünüyor. Banka, listesindeki hisseler için CROCI’nin güçlü bilançolar nedeniyle 2024 yılında yıllık bazda en az 75 baz puan artmasını bekliyor. 

📌 Bu kriterler kapsamında Goldman’ın “AL” notu verdiği hisseleri aşağıdaki listede inceleyebilirsin:

  • Apple (AAPL)
  • Amazon (AMZN)
  • Sherwin-Williams (SHW)
  • Nike (NIKE)
  • Monster Beverage (MNST)
  • Meta Platforms (META)
  • Axon Enterprise (AXON)
  • Alphabet (GOOGL)
  • Nvidia (NVDA)
  • Dover (DOV)

📱 Listenin ilk sırasında yer alan teknoloji devi Apple’ın hisseleri, ocak ayından bu yana 34% yükseldi. Analist Michael Ng, Apple’ın hizmetler segmentinin “önümüzdeki 5 yıl içinde brüt kâr artışının çoğunluğunu oluşturacağını” ve şirketin gelecekte gelir artışı sağlamak için kurulu tabanını geliştireceğini söyledi.

Ng, rekabet seviyeleri düştükçe ve cihazların değişim döngüleri uzadıkça ürün talebi zayıflasa bile bu hedefin gerçekleşmesini bekliyor.

👟 Ayakkabı devi Nike hisseleri, tüketici harcamaları ve yavaşlayan ekonomiye ilişkin endişeler nedeniyle yıl başından bu yana 11%’in üzerinde değer kaybetti. 

Analist Kate McShane, Nike için kısa vadeli büyümenin muhtemelen “dalgalı” kalacağını ancak şirketin yakında hem satış trendlerinde hem de doğrudan tüketiciye sunulan tekliflerde büyüme fırsatları görülebileceğini söyledi.

Goldman’ın Volatilite Stratejisi: Bu Yüksek Nakit Getirili Hisseleri Alın

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC