Borsa Haberleri

Nikola Kurucusuna 165 Milyon Dolar Para Cezası

October 25, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Nikola Kurucusuna 165 Milyon Dolar Para Cezası

Elektrikli kamyon üreticisi Nikola’nın (NKLA) kurucusu ve eski CEO’su Trevor Milton, bir tahkim mahkemesi tarafından şirketin ürünleri hakkında yanlış bilgilendirme yaptığı gerekçesiyle 165 milyon dolar para cezası aldı. Şirket hissesi, gelişmenin ardından dünü 9% artıda tamamladı.

Nikola, New York’taki bir tahkim heyetinin geçen hafta Nikola’nın “Aralık 2021 Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) anlaşması ve ilgili sivil ceza da dahil olmak üzere, hükümet ve düzenleyici soruşturmalara konu olan eylemlerden kaynaklanan maliyet ve zararlar” için telafi almasına karar verdiğini söyledi.

Şirket, ürünleri, teknik kapasitesi ve iş beklentileri hakkında yatırımcıları yanıltarak dolandırdığı suçlamalarını çözmek için Aralık 2021’de SEC’ye 125 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

Nikola’yı 2014 yılında kuran ve CEO’su olarak görev yapan Milton, Hindenburg Research’ün Nikola’yı hisselerini şişirmek ve büyük otomobil üreticileriyle ortaklıklar kurmak için teknolojileri hakkında yanlış beyanlarda bulunmakla suçlamasının ardından Eylül 2020’de istifa etmişti.  

Milton, geçen yıl federal mahkemede, şirketi yönetirken yaptığı açıklamalarla ilgili üç dolandırıcılık iddiasından suçlu bulundu. Milton’ın 28 Kasım’da hüküm giymesi planlanıyor.

Nikola Kurucusuna 165 Milyon Dolar Para Cezası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC