Borsa Yorumları

Yeni Seküler Büyüme Temalarının Öne Çıkan Hisseleri

Ekim 24, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Yeni Seküler Büyüme Temalarının Öne Çıkan Hisseleri

WCM Investment Management portföy yöneticisi Sanjay Ayer’e göre piyasalar “olağandışı miktarda” belirsizlikle karşı karşıya olabilir ancak üç yeni seküler büyüme alanında hâlâ çok iyi fırsatlar var.

Ayer, “COVID’e benzer bir dönemdeyiz. Dışarıda çok sayıda arz talep dengesizliği var. Makro sıkıntılar var; daha yüksek faiz oranları, daha yüksek enflasyon ve her ikisi hakkında da belirsizlik var. Ancak iki ya da üç yeni seküler büyüme temasının ortaya çıkışını görüyoruz.” diyor. 

Dilersen bu büyüme seküler alanları ve Ayer’in bu alanlardaki favori hisselerine birlikte bakalım:

💊 Obezite İlaçları

Danimarkalı Novo Nordisk (NVO), Ayer’in fonundaki en büyük sağlık sektörü varlıklarından biri. Ayer, yalnızca ürünlerine yönelik güçlü talep nedeniyle değil, aynı zamanda güçlü kurumsal kültürünün becerileri için “iyi bir zemin hazırlaması” nedeniyle şirkette potansiyel bir artış görüyor. 

Sağlık sektörü oyuncusu diyabet, hemofili ve obezite gibi kronik hastalıkları tedavi etmek için ilaç üretmeye odaklanıyor. 

Novo Nordisk’in Wegovy ilacı, kilo kaybı yönetimi için ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onay da aldı. Ayer, GLP-1’in (glukagon benzeri peptid-1) Wegovy ilacında aktif bir bileşen olduğunu belirterek ilacı “pazarda büyük bir gelişme” olarak tanımladı. 

🏭 Reshoring

Şirketlerin üretim ve tedarik zincirlerinin bir kısmını farklı ülkelere kaydırmasıyla ortaya çıkan reshoring teması, son on yılda patlama yaşadı. Şirketler, diğer nedenlerin yanı sıra, belirli ülkelerdeki kural ve kısıtlamalardan kaçınmak ya da olası aksaklıkları sınırlamak için tedarik zincirlerini kısaltmak amacıyla reshoring’e başvuruyor; yani üretimi yeniden ana vatanlarına geri getiriyor.

Bu eğilimin ABD’de daha yaygın olduğunu belirten Ayer, ABD’li mühendislik hizmetleri şirketi Tetra Tech (TTEK) ve Kanadalı demiryolu şirketi Canadian Pacific’i (CP) reshoring altyapısı temasında en iyi seçimleri olarak sıraladı.

Tetra Tech’i tema için en iyi potansiyel yatırım olarak nitelendiren portföy yöneticisi, şirketin son derece iyi yönetildiğini ve rüzgar çiftlikleri inşa etme, binaları karbonsuzlaştırma ve yükselen deniz seviyeleri ve atık su arıtımı için hassasiyet testleri yapma konusunda “en iyi isim” olduğunu belirtiyor.

Canadian Pacific’e “yıllardır sınıfının en iyisi olan finansal performansı” nedeniyle olumlu yaklaşan Ayer, bunu şirketin uzun yıllar boyunca geliştirdiği kültüre bağlıyor.

🤖 Yapay Zekâ

Yapay zekâ, Ayer’in altını çizdiği bir diğer büyüme alanı. Portföy yöneticisi, teknoloji devi Amazon’u (AMZN) yapay zekâ dalgasının iyi bir ismi olarak adlandırdı. Teknoloji alanındaki faaliyetlerinin yanı sıra, şirketin önümüzdeki üç yıl içinde perakende kolunun pazar payı ve kâr marjındaki büyümeden faydalanmasını bekliyor.

Ayer ayrıca, “güçlü kültürü sayesinde sınıfının en iyisi yeteneklere” sahip olduğunu söylediği yazılım geliştirme şirketi Atlassian’ı (TEAM) da beğeniyor. Programlarında yapay zekâ kullanan Avustralyalı yazılım devi, geçtiğimiz günlerde ABD merkezli Loom’u 975 milyon dolara satın almasıyla gündeme gelmişti. Loom, yapay zekâ destekli özelliklere sahip bir video mesajlaşma platformu.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti