ABD Borsası Notları

Microsoft Bilanço İncelemesi: İstikrarlı Büyüme Devam Ediyor

October 25, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Microsoft Bilanço İncelemesi: İstikrarlı Büyüme Devam Ediyor

Dün gece kapanış sonrası 2024 1. çeyrek bilançosunu açıklayan yazılım devi Microsoft, tahminleri aştı. Hisse fiyatı bilanço sonrası 4% artışla 343,60 dolara yükseldi.

Microsoft’un gelirinin analist beklentilerini aşmasının yanı sıra işletme giderlerindeki artışın soğuması kârlılığı destekledi.

Microsoft’un sunduğu rakamların ve açıklamaların üzerinden geçerek notlarımıza göz atalım.

Dilersen buraya tıklayarak raporun tamamına ulaşabilirsin. 👈

🔎 Kârlılık Oranları

Microsoft’un net kârı ve hisse başına kârı 27% yükseldi.

Net kâr, bu çeyrekte 27% artarak 17,6 milyar dolardan 22,3 milyar dolara yükseldi.

Hisse başına kâr ise 2,35 dolardan 2,99 dolara yükselerek analist beklentisi olan 2,65 doları aştı.

Bu çeyreğin toplam gelirleri 56,52 milyar dolar ile beklentileri aştı. Piyasa beklentisi gelirlerin 54,50 milyar dolar olması yönündeydi.

Microsoft Bilanço İncelemesi: İstikrarlı Büyüme Devam Ediyor

Microsoft’un Azure, SQL Server, Windows Server, Visual Studio ve GitHub gibi ürünlerinin yer aldığı Akıllı Bulut segmenti, 23,5 milyar dolarlık piyasa beklentisini 19% aşarak 24,3 milyar dolar gelir elde etti.

Sadece Azure’dan sağlanan gelirler piyasanın 26%’lık büyüme beklentisini de aşarak bu çeyrekte 29% büyüme kaydetti.

Microsoft, önümüzdeki çeyrekte Azure’un 26% – 27% büyüme ile istikrarlı seyrini korumasını bekliyor.

Microsoft’un LinkedIn, Dynamics ve Microsoft 365 gibi ürünlerini içeren Üretkenlik ve İş Süreçleri segmenti, 13% artışla 18,6 milyar dolar gelir elde etti. Teams uygulamasının aylık aktif kullanıcı sayısının altı ay içinde 300 milyondan 320 milyonun üstüne çıktığı bildirildi.

Microsoft 365’e eklenecek yapay zekâ odaklı Copilot AI eklentisinin 1 Kasım’da aylık 30 dolardan kullanıma sunulması beklenirken şirketin buradan gelecek gelirler için temkinli olduğu ve gelirin zamanla kademeli olarak artacağına inandıkları belirtilebilir.

Microsoft’un Windows, Bing, Xbox ve Surface gibi ürünlerini içeren Kişisel Bilgi İşlem segmenti ise 12,9 milyar dolar beklentiyi aşarak 13,7 milyar dolar gelir elde etti.

🏆 Başarılı Maliyet Yönetimi

Microsoft, gelirlerindeki büyüme ivmesini maliyet yönetimindeki başarıyla kâra yansıtabildi.

Şirket, Ar-Ge ile satış ve pazarlama maliyetlerindeki artışı yavaşlatmaya devam etti. İşletme giderleri 1,3% artış göstererek 2016′dan bu yana en yavaş oranı yakaladı.

Microsoft yönetimi önümüzdeki çeyrekte yaklaşık 5% büyüme öngörüyor.

Analist Öngörüleri 🧐

Microsoft’un istikrarlı kârlılığı ve gelecek vadeden yatırımları, analistlerin de dikkatini çekiyor.

35 analistin 31’i Microsoft için “AL” tavsiyesinde bulunurken ortalama hedef fiyat 398,22 dolar seviyesinde bulunuyor.

Hedef fiyata göre Microsoft 16% potansiyel getiriye sahip.

📊 Beklentiler Paylaşıldı

Microsoft CFO’su Amy Hood, bilanço sonrasında düzenlenen konferansta ikinci çeyrek gelirinin 60,4 ile 61,4 milyar dolar aralığında olmasını beklediklerini açıkladı.

Bu beklenti, 60,9 milyar dolarlık piyasa beklentisine paralel olarak değerlendirilirken çeyrekten çeyreğe 15% gelir büyümesine işaret etti.

Microsoft Bilanço İncelemesi: İstikrarlı Büyüme Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı