Meta

Meta Bilanço İncelemesi: Son Yılların En Kârlı Çeyreği!

October 26, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Meta Bilanço İncelemesi: Son Yılların En Kârlı Çeyreği!

Dün gece kapanış sonrası 2023 3. çeyrek bilançosunu açıklayan eski adıyla Facebook, yeni adıyla Meta; analist tahminlerini aştı. Hisse fiyatı iyi gelen bilançoya rağmen 4,2% düşüşle 288,35 dolara geriledi.

Bilanço sonrasında Meta’nın geri dönüş stratejisi kapsamında adlandırdığı Verimlilik Yılı’nın devam ettiğine işaret edildi.

Meta’nın zorlu geçen 2022 yılı ve maliyet düşürmek için uyguladığı işten çıkarmaların artık geride kaldığı sinyali verildi.

Meta’nın sunduğu rakamların ve açıklamaların üzerinden geçerek notlarımıza göz atalım. 🔍

Dilersen buraya tıklayarak rapora ulaşabilirsin. 👈

📈 Net Kâr 164% Arttı

Meta, yılın üçüncü çeyreğinde 34,15 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 4,39 dolar kâr bildirerek beklentileri aştı.

Piyasa beklentisi şirketin 33,57 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 3,64 dolar kâr bildirmesi yönündeydi.

Meta Bilanço İncelemesi: Son Yılların En Kârlı Çeyreği!

Facebook’un ana şirketi Meta, bu çeyrekte gelirlerini yıldan yıla 23% artırdı. Bu oran 2021’den bu yana en hızlı büyüme oranı olarak nitelendirilebilir. Net kâr ise 11,6 milyar dolar ile geçen senenin aynı çeyreğine kıyasla neredeyse iki katına yükseldi. Analistler “Meta, son yılların en kârlı çeyreğini raporladı.” değerlendirmesinde bulundu.

Neden? Meta, geçen yıl Apple’ın uygulama gizliliği değişiklikleri ve küresel ekonominin küçülme riski nedeniyle zor bir süreç geçirmişti. Müşterilerinin düşük reklam harcamaları ve TikTok gibi rakiplerin pay almasıyla yavaşlayan kullanıcı büyümesi yüzünden gelirlerinde azalış izleyen Meta, şubat ayında “verimlilik yılı” temasıyla geri dönüş stratejisini açıklamıştı.

Bu kapsamda Meta, çalışanlarını işten çıkararak maliyetlerini düşürmeyi amaçladı. Çalışan sayısı yıldan yıla 24% düşüş gösterirken işletme giderleri de 7% azaldı.

🔖 Dördüncü Çeyrek Beklentileri

Bilanço sonrası düzenlenen konferansta şirketin önümüzdeki çeyreğine ilişkin beklentileri paylaşıldı.

Buna göre Meta, 2023’ün son çeyreğinde gelir büyümesinin yıllık 13,5% ile 24% arasında olacağını öngörüyor. Böylece dördüncü çeyrek gelirinin 36,5 – 40 milyar dolar aralığında olması beklenirken çeyreklik büyüme oranının ortalama 19% olacağı tahmin ediliyor.

Giderler tarafında ise Meta ikinci kez aşağı yönlü revizyon paylaştı. Meta 2023 toplam yıllık giderinin 87 – 89 milyar dolar aralığında olacağını tahmin ediyor.

Meta Bilanço İncelemesi: Son Yılların En Kârlı Çeyreği!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı