Borsa Haberleri

Ford ve UAW Geçici Anlaşmaya Vardı

October 26, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Ford ve UAW Geçici Anlaşmaya Vardı

ABD’de United Auto Workers sendikası ve Ford Motor (F), sendikanın şirket fabrikalarında yaklaşık altı haftadır süregelen grevlerini sonlandracak geçici bir anlaşmaya vardı. 

Söz konusu geçici anlaşma, anlaşma süresi boyunca 25%’lik bir ücret artışın içeriyor ve başlangıç ücretlerinde 68%’lik bir artışla birlikte en yüksek ücreti kümülatif olarak saatte 40 doların üzerine çıkaracak.

Anlaşma ayrıca, önemli ölçüde iyileştirilen diğer faydaların yanı sıra, hayat pahalılığı ayarlamalarının eski haline getirilmesi ve fabrika kapanışlarında grev hakkı da içeriyor.

UAW Başkanı Shawn Fain, “Ford’a ödeme yapması gerektiğini söyledik ve onlar da ödedi. Kimsenin mümkün olduğunu düşünmediği şeyler kazandık.” dedi. 

Ford ve UAW Geçici Anlaşmaya Vardı

Fain, Ford’un teklifinin değerinin hedeflenen rakam veya grevlerinin başladığı 15 Eylül tarihine göre 50% arttığını söyledi.

Geçici anlaşmanın hâlâ yerel UAW liderleri tarafından onaylanması ve ardından Ford’un sendika tarafından temsil edilen 57 bin işçisinin çoğunluğu tarafından onaylanması gerekiyor. 

UAW Başkan Yardımcısı Chuck Browning, Fain ile yaptığı video görüşmesinde Ford ile grevde olan otomobil işçilerinin, sendikanın onay ve oylama süreci devam ederken işlerine döneceklerini söyledi.

Ford müzakerelerini yürüten Browning, “Bu ‘direniş’ grevi sırasında yaptığımız her şey gibi, bu da mümkün olan en iyi anlaşmayı elde etmek için stratejik bir hamle. Stellantis (STLA) ve General Motors (GM) üzerindeki baskıyı sürdürmek için Ford’da çalışmaya geri dönüyoruz. İsteyecekleri son şey Ford’un tam kapasiteye geri dönmesi ve kendilerinin oyalanıp geride kalmasıdır.” yorumunu yaptı.

Toplam Kayıp 9,3 Milyar Dolar

Geçici bir anlaşmaya varmış olmaktan memnuniyet duyduğunu” belirten Ford ise sendikanın yaklaşık 16.600 işçinin greve başladığı Kentucky Kamyon Fabrikası, Michigan Montaj Fabrikası ve Chicago Montaj Fabrikasında üretimi yeniden başlatmaya odaklanmış durumda.

AutoForecast Solutions’dan Sam Fiorani, “Bu, sonraki iki sözleşme için zemin hazırlıyor ve üçü de birbirine çok yakın bir aralıkta olduğu için oldukça hızlı bir şekilde sıraya girmeleri gerekiyor.” dedi.

GM ve Stellantis dün yaptıkları açıklamalarda mümkün olan en kısa sürede anlaşmaya vamak için çalıştıklarını söyledi.

Anderson Economic Group da bu hafta başında yaptığı açıklamada, otomobil işçilerinin grevinden kaynaklanan toplam ekonomik kaybın 9.3 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Ford ve UAW Geçici Anlaşmaya Vardı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Reuters