Borsa Haberleri

Toyota Elektrikli Araç Sektöründeki Payını Artırmaya Hazırlanıyor

October 25, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Toyota Elektrikli Araç Sektöründeki Payını Artırmaya Hazırlanıyor

Toyota (TM), gelişmiş batarya teknolojisine dayanan elektrikli araçlara stratejik geçişinin bir parçası olarak, 2026 yılına kadar piyasaya sürmeyi hedeflediği yaklaşık 1.000 kilometre menzile sahip Lexus aracını tanıttı. Söz konusu tanıtım sonrası hisseler piyasa öncesi işlemlerde 1%’in üzerinde yükseldi. 

Japonya Mobilite Fuarı’nda görücüye çıkan LF-ZC konsept otomobili, geleneksel elektrikli araçların yaklaşık iki katı veya yaklaşık 1.000 kilometre menzile ulaşan “prizmatik, yüksek performanslı” bataryalar kullanıyor.

Dünyanın en çok satan otomobil üreticisi, haziran ayında daha uzun menzil ve daha hızlı şarj sunan yeni nesil lityum iyon pillerin piyasaya sürülmesi de dahil olmak üzere, bataryalı elektrikli araçlarda iddialı planlar duyurmuştu.

Ayrıca, şirket daha önce katı hal bataryalarında dayanıklılıkla ilgili tespit edilen sorunların üstesinden gelme konusunda bir “atılım” gerçekleştirdiğini söyledi. Toyota, menzilleri ve performansları nedeniyle sektör için potansiyel olarak devrimsel kabul edilen katı hal bataryalarıyla çalışan araçları 2027 veya 2028 yılına kadar satışa sunmayı hedefliyor.

Alçak oturumlu LF-ZC geniş bir kokpite sahip ve Toyota’nın “Butler” adını verdiği gelişmiş yapay zekâ teknolojisi kullanıyor. Toyota, yapay zekâ sisteminin sürücülerin kendilerinin farkında olmayabilecekleri tercihleri belirleyebildiğini söyledi.

Toyota, bataryalı elektrikli araçların 2035 yılına kadar lüks Lexus markasının küresel satışlarının 100%’ünü oluşturmasını hedefliyor. 

Toyota Elektrikli Araç Sektöründeki Payını Artırmaya Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters